Najnowsze tematy

Popularne

Upowszechnienie systemu emerytur

Stale gorącym tematem odnośnie hasła emerytura jest konieczność upowszechnienia systemu emerytur. Według ekspertów zmiany powszechnego systemu emerytalnego poprzez włączenie do systemu specjalnych grup zawodowych a mianowicie rolników i służb mundurowych, czyli między innymi policji i wojska, będzie procesem dość skomplikowanym.

Sama reforma KRUS będzie wymagać bardzo wielkiej elastyczności w zakresie zmian systemowych. Z założenia też wiadomo, że będzie to proces długotrwały i trudny w realizacji. Likwidacja uprzywilejowanych systemów emerytalnych ujawni bowiem rzeczywisty koszt takich emerytalnych przywilejów, jakie obciążają rokrocznie budżet państwa.Sytuację komplikuje brak konkretnego projektu takiej reformy systemu, ponieważ kwestie z tym związane są skomplikowane i wymagają wielopłaszczyznowych rozwiązań przede wszystkim w zakresie zmiany obowiązujących przepisów. Będzie to proces długotrwały, trwający kilka a być może kilkanaście lat, ponieważ aby tak ogromna zmiana miała szansę powodzenia musi być ona wprowadzana stopniowo, nie zaś radykalnie.

 

Problem polega na tym, że z punktu widzenia ekonomicznego zmiana systemu jest koniecznością, natomiast nie ma tu akceptacji opinii publicznej, co z kolei przekłada się na opór sił politycznych, które tego rodzaju inicjatywy traktują jako polityczne samobójstwo.

 

Autor: Roma