Najnowsze tematy

Popularne

Kiedy zostać emerytką?

Trwające od dłuższego czasu dyskusje na temat wieku emerytalnego wywołują gorące emocje, zarówno wśród samych zainteresowanych, jak i wśród reszty społeczeństwa. Temat jest tak istotny, że nikt, kto znajduje się w grupie osób pracujących, w tym osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie pozostaje obojętny.

Dyskusję zwolenników i przeciwników zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jeszcze podgrzało orzeczenie wydane w tej sprawie przez Trybunał Konstytucyjny, który stwierdził, że zróżnicowanie w zakresie wieku kobiet i mężczyzn w odniesieniu do czasu, kiedy przechodzi się na emeryturę jest zgodny z konstytucją.Obecnie zgodnie z obowiązującymi przepisami wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, zaś dla mężczyzn 65.

Oczywiście istnieją tu wyjątki jak na przykład emerytury pomostowe, czyli emerytury dla osób pracujących w szczególnych warunkach, które uprawniają kobiety do przejścia na emeryturę w wieku 55 lat, mężczyzn w wieku 60 lat. Problem, jaki został wysunięty przez Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczy kwestii dyskryminowania kobiet, jakie wynika ze zróżnicowania wieku emerytalnego.

Zasadniczą kwestią jest to, że kobiety, które tak wcześniej przestają pracować zawodowo nie są w stanie wypracować nawet minimalnej emerytury w kwocie około 800 zł brutto.To bardzo ważny problem, bo pomimo deklarowanej możliwości pracy zawodowej kobiet po 60 roku życia celem podwyższenia ostatecznej kwoty emerytury w wielu przypadkach pracodawca nie chce przedłużać okresu pracy dla osoby, która osiągnęła już wiek emerytalny.

 

Autor: Roma