Najnowsze tematy

Popularne

Waloryzacja 2010

Na informacje o tym, jaka będzie w bieżącym, 2010 roku waloryzacja czeka prawie 9,5 miliona osób na emeryturze oraz rencie. Waloryzacja obejmuje zarówno rencistów czy emerytów, którzy otrzymują pieniądze z ZUS-u, KRUS-u czy funduszy przewidzianych dla służb mundurowych. Przyszłoroczna waloryzacja ma nastąpić w marcu 2011 r.

Samo założenie corocznej waloryzacji ren i emerytur wynika z konieczności wyrównania ich stawek tak, aby emeryci i renciście nie tracili na podwyżkach.

Proces waloryzacji jest obliczany przez ZUS odgórnie, zatem każda osoba posiada uprawnienia do otrzymania tego rodzaju świadczeń dostaje tę podwyżkę z automatu. To, jak wysoka będzie waloryzacja zależy od tak zwanego wskaźnika waloryzacji na który składa się inflacja, czyli wzrost cen oraz wzrost przeciętnych płac.

 

Istotne jest, że waloryzacja nie dotyczy roku w którym następuje, ale roku poprzedniego zatem, aby obliczyć jaka waloryzacja będzie w tym roku należy mieć dane dotyczące inflacji i podwyżek płac, jakie miały miejsce rok wcześniej, w2009 r.

 

Z uwagi na kryzys gospodarczy, jaki dotknął światową gospodarkę, w tym roku rząd zaproponował minimalny wzrost waloryzacji o inflację oraz zaledwie 20 procentowy wzrost przeciętnej pensji.

 

Autor: Roma