Najnowsze tematy

Popularne

Belgijska recepta na finansowanie emerytur

Ciekawą propozycję odnośnie finansowania emerytur przedstawił Komitet doradczy ds. systemu emerytalnego w Belgii, który jako rozwiązanie obecnej sytuacji w zakresie emerytur proponuje wprowadzenie specjalnego rodzaju opodatkowania od osób posiadających fortuny.

 

Ten pomysł bynajmniej nie jest nowy, ponieważ już w przeszłości składano takie propozycje, które jednak nie znalazły poparcia wśród polityków. Jego wprowadzenie spowodowałoby spore zamieszanie wśród zamożnych osób z Francji, które osiadły na stałe w Belgii, aby uniknąć płacenia tożsamego podatku we Francji.

 

Jednak taki pomysł opodatkowania ludzi bogatych może być w Belgii dość trudny do realizacji, ponieważ obowiązuje tu tajemnica bankowa, co powoduje, że fiskus nie ma możliwości sprawdzania rachunków klientów banków. Jednak, gdy powstały odpowiednie mechanizmu w zakresie wdrożenie tak zwanego podatku od fortuny, sytuacja finansowanie emerytur mogłaby ulec zasadniczej zmianie.

 

Na polskim podwórku pomysł ten również wzbudziłby spore kontrowersje, pomijając nawet kwestie prawne. Ale oczywiście taki zastrzyk finansowy z nowego podatku byłby dla finansów publicznych w zakresie emerytur błogosławieństwem.

 

Autor: Roma