Najnowsze tematy

Popularne

Łagodna ewolucja emerytur?

Zgodnie z zapowiedziami premiera Donalda Tuska sposobem na zmianę sytuacji odnośnie przywilejów dla emerytur mundurowych i KRUS, będzie droga ewolucji. Zasadniczo, celem będzie odejście od przywilejów, jakie obecnie funkcjonują dla niektórych grup osób przebywających na emeryturze.

 

W tej chwili rząd pracuje nad projektem, dzięki któremu powstanie powszechny system emerytalny dla najlepiej zarabiających rolników. W obecnej sytuacji znaczna część polskich rolników nie jest przygotowana na płacenie większej składki na KRUS. W zeszłym roku została podwyższona składka emerytalna dla rolników, ale tylko dla tej grupy, która posiada większe gospodarstwa rolne.

 

Pomimo jednak podniesienia tej składki kwoty emerytury nie przekroczą 600 ? 700 zł. W tej sytuacji założeniem jest opracowanie takich przepisów, które pomogą osobom aktywnym zawodowo należącym do KRUS, które zdecydują się wejść na rynek pracy, podjąć pracę zawodową poza rolnictwem. Ta grupa osób nadal ubezpieczona byłaby w KRUSie, natomiast część składki odprowadzałby pracodawca, a nie jak do tej pory budżet państwa.

Założenie ewolucji systemowej w zakresie uprzywilejowanych grupy emerytur mundurowych oraz systemu KRUS, ma być w miarę łagodna sposób dokonania niezbędnych zmian w systemie emerytur.

 

Autor: Roma