Najnowsze tematy

Popularne

Problem - wiek emerytalny

Podwyższenie wieku emerytalnego budzi dużo emocji zarówno wśród polityków, jak i zwykłych obywateli. Jedni przychylają się ku opinii ekonomistów przedstawiających argumenty na konieczność podniesienia progu wieku w którym przechodzi na emeryturę, inni biorą pod uwagę specyfikę określonych zawodów, które... trudno wykonywać w starszym wieku.

Podobny problem jest obecnie we Francji, gdzie obywatele protestują przeciwko planom rządu odnośnie podniesienia wieku emerytalnego. Protesty przybierają coraz bardziej zorganizowane formy manifestacji, co niestety poważnie zakłóca ruch komunikacji miejskiej, ale także ruch kolejowy i lotniczy. Ta sytuacja powoduje duże straty, między innymi w wyniku protestów odwołano ponad 40 % lotów.

Konieczność podniesienia wieku emerytalnego popiera prezydent Nicolas Sarkozy, który próbuje przekonać naród, że to jedyna droga do zmniejszenia deficytu budżetowego.

Problem polegający na tym ile musi pracować przysłowiowy obywatel, aby państwo nie zwiększało deficytu, dotyczy bardzo wielu krajów. Naturalnym jest, że budzi to bunt w społeczeństwie, tym większy, że ludzie w pewnym wieku mają problem ze znalezieniem pracy.

 

Autor: Roma