Najnowsze tematy

Popularne

Dorosły alergik - jak sobie radzić z problemem?

Alergia to coraz powszechniejszy problem w naszym społeczeństwie. Na szczęście również i zakres metod, którymi można z nią walczyć z dnia na dzień jest coraz szerszy...

 


W celu skutecznego leczenia alergii w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić, na co jesteśmy uczuleni. Pomogą w tym testy wykonane przez alergologa. Ich wyniki są bardzo pomocne w dalszym postępowaniu.

Na ich podstawie alergik może ustalić,

których substancji powinien unikać.

 

W niektórych przypadkach jest to proste, na przykład wtedy, gdy jesteśmy uczuleni na orzeszki ziemne, czy mleko krowie. W innych całkowite unikanie alergenów jest niemożliwe, co szczególnie boleśnie odczuwają ci, którzy są uczuleni chociażby na pyłki traw.

kwiatyW ich przypadku dąży się do zminimalizowania szkodliwego wpływu alergenu na organizm, na przykład poprzez częste mycie rąk czy unikanie zbyt długiego przebywania na zewnątrz w okresie szczególnie silnego pylenia.

Kolejnym etapem leczenia jest przyjmowanie odpowiednich leków.

Ich dobór to kwestia indywidualna, zależna od szeregu różnych czynników, dlatego należy go konsultować z lekarzem. Leki łagodzą objawy alergii, jednak nie są w stanie jej wyleczyć. Taką rolę spełnia natomiast odczulanie.

 

Alergik jest wystawiany na działanie alergenu, którego ilość jest stopniowo zwiększana. W ten sposób w jego organizmie wytwarzają się komórki odpornościowe, które odpowiadają za ograniczenie szkodliwego wpływu alergenu na organizm.

Taka terapia prowadzi do zmniejszania objawów alergii, a czasem nawet do ich całkowitego zaniku.