Najnowsze tematy

Popularne

Operacja zaćmy w Czechach razem z transportem

Polscy pacjenci od dziesiątek lat borykają się z problemem szybkiego dostępu do zabiegu operacyjnego usunięcia zaćmy, groźnej choroby oczu, której nie wyleczenie w odpowiednim czasie prowadzi do całkowitej utraty wzroku.

Zaćma kojarzona jest przede wszystkim ze starością, ale może pojawić się również w wyniku urazu oka lub z powodu przyjmowania niektórych leków z grupy kortykosteroidów o działaniu m.in. przeciwalergicznym i przeciwzapalnym, co w znacznym stopniu poszerza grupę osób narażonych na to groźne schorzenie.

Wśród chorych na zaćmę narasta frustracja z powodu braku możliwości szybkiego zabiegu poprawiającego wzrok. Niestety, wciąż wydłużające się kolejki w polskich szpitalach i brak odpowiednio szybkiego czasu od momentu rejestracji, do wykonania zabiegu sprawiają, że osoby dotknięte zaćmą nie mają praktycznie innej drogi, jak szukanie możliwości wykonania operacji poza krajem. W przeciwnym wypadku liczą lata do czasu gdy zabieg będzie można wykonać w Polsce, a więc i zwiększają znacząco ryzyko tego, że gdy do zabiegu już w Polsce dojdzie ? ich wzrok będzie nie do uratowania, lub sam efekt usunięcia zaćmy po tak długim czasie nie będzie dla nich zadowalający.

Przeprowadzenie zabiegu usunięcia zaćmy w Czechach jest prawie w całości refundowane przez NFZ i dlatego nie warto tracić czasu na poszukiwanie placówki w Polsce tylko trzeba znaleźć odpowiedni ośrodek za granicą.

Przykładem wzorowo zorganizowanej współpracy w zakresie leczenia zaćmy jest szpital AlfaVision z czeskiej Stonavy i polskie Centrum Lekarskie Alfa ze Skoczowa. Wstępną diagnostykę przeprowadza się w polskiej placówce, następnie pacjenci zorganizowanym transportem udają się do Czech, gdzie poddawani są zabiegowi, obserwacji po zabiegu i zakwaterowaniu, a następnie transportuje się ich ponownie do kraju. Szpital AlfaVision dba również o potrzebną do refundacji dokumentację.

Szczegółowy plan leczenia i pobytu można sprawdzić na stronie: www.alfavision-zacma.pl