Najnowsze tematy

Popularne

Bezpieczne zakupy: emeryt a aukcje internetowe

W dzisiejszych czasach emeryci korzystający z komputera i Internetu nikogo już nie dziwią. Świat idzie do przodu i wielu starszych ludzi stara się za nim nadążyć. Czytają informacje publikowane na stronach internetowych, wysyłają pocztę e-mail i robią zakupy na aukcjach internetowych.


Niestety, w Internecie tak jak i w realnym życiu nie trudno o oszustów. Żeby ustrzec się przed ich nieuczciwą działalnością, starsze osoby powinny przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Przede wszystkim należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Podejrzanie niskie ceny, kilkukrotnie niższe od rynkowych powinny wzbudzić naszą czujność. Taką aukcję powinniśmy dokładnie przeanalizować. Wiarygodność danego sprzedawcy najłatwiej sprawdzić, czytając komentarze, którzy wystawili mu inni użytkownicy.Wiele portali aukcyjnych wprowadziło system wzajemnych komentarzy. Po dokonaniu transakcji, kontrahenci wystawiają sobie nawzajem oceny. Im większe zadowolenie z transakcji, tym wyższa będzie ta ocena. Ilość pozytywnych komentarzy świadczy o  wiarygodności danego sprzedawcy. Jeśli w profilu danego użytkownika pojawiają się negatywne komentarze kilka razy powinniśmy zastanowić się, zanim zaczniemy licytować w jego aukcji.

Komentarze świadczą też o stażu danego użytkownika na danym portalu aukcyjnym. Oczywiste jest, że im więcej komentarzy znajduje się na koncie danego użytkownika, tym dłużej działa on na danym portalu i tym większym zaufaniem możemy go obdarzyć.Licytując w aukcjach nowych użytkowników powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Dodatkowym zabezpieczeniem przy robieniu zakupów przez Internet jest wybieranie opcji wysyłki za pobraniem.Nie ma wówczas obawy, że zostaniemy oszukani i stracimy pieniądze. Wpłacamy je dopiero po odebraniu towaru i sprawdzeniu jego stanu, co ogranicza ryzyko, jakie podejmujemy przy zakupach do całkowitego minimum.Przede wszystkim nie należy jednak bać się zakupów dokonywanych za pośrednictwem Internetu. Zachowując ostrożność i przestrzegając kilku zasad bezpieczeństwa, nie musimy obawiać się tego, że padniemy ofiarą jakiegoś oszusta.