Najnowsze tematy

Popularne

Jak nauczyć się odmawiać - stanowczo w sklepie i w internecie.

Jak nauczyć się odmawiać?

Asertywność, czyli umiejętność mówienia "nie" to bardzo przydatna cecha w dzisiejszych z nas. Wielu z nas jej nie posiada, przez co często jesteśmy wplątywani w różne sytuacje wbrew swoim osobom.

Szczególnie często przydarza się to osobom starszym. Ich dobre serce i łatwowierność sprawiają, że bardzo często padają ofiarami różnych oszustów i nieuczciwych sprzedawców. Umiejętność odmawiania w wielu przypadkach mogłaby okazać się pomocna w unikaniu tego typu nieprzyjemnych sytuacji.

 

Odmawianie a zasady dobrego zachowania

Gdzieś głęboko w nas wrośnięte jest dość absurdalne przekonanie, że dobrze wychowana osoba nie odmawia. Że zawsze gotowa jest do usług, ustępstw, pożyczek a słowo "nie" po prostu nie istnieje w jej słowniku.

Wierność temu przekonaniu może dość mocno skomplikować nam życie i sprawić, że inni będą nas wykorzystywać i nadmiernie eksploatować naszą niechęć czy nieumiejętność odmawiania.
Wszystko to bierze się stąd, że mylimy uległość społeczną z grzecznością.

 

Bądź stanowczy - odmów akwizytorowi.

Bardzo często znajdujemy się w sytuacjach, gdy ktoś bardzo nas na coś namawia i nie potrafi odpuścić, mimo że już odmówiliśmy kilka razy. W końcu zgadzamy się dla świętego spokoju. Jeśli jest to drobna przysługa dla przyjaciela - nie ma sprawy.

Gorzej, gdy w grę wchodzą nasze pieniądze i działanie namolnych akwizytorów. Ludzie, którzy ulegli czarom akwizytora, zastanawiają się później, jak mogło dojść do tego, że dali namówić się na zakup czegoś, co zupełnie nie było im potrzebne, a przy okazji przepłacili i to kilkukrotnie. Umiejętność asertywnego odmawiania i stanowczość są tutaj podstawą, jeśli nie chcemy dać nabić się w butelkę.

 

Emerycie - uważaj na domokrażców

Domokrążcy główną grupę swoich klientów upatrują w osobach starszych, zazwyczaj emerytach. Wykorzystując ich wiarę w ludzi, naiwność i przekonanie o uczciwych intencjach wszystkich wokół nie jednokrotnie namawiają ich na drogie i zupełnie nieprzydatne zakupy.Oszuści stają się coraz bardziej bezwzględni i stosują perfidne sposoby na oszukanie seniorów.