Najnowsze tematy

Popularne

Jak selekcjonować ogłoszenia o pracę? Dobra firma a oszust

Szukając pracy, często korzystamy z różnego typu ogłoszeń. Znajdziemy je w lokalnej prasie, na słupach ogłoszeniowych i w Internecie. Niestety, nie każde z nich jest zgodne z prawdą i uczciwe.

Zdarzają się oszuści, którzy próbują wzbogacić się na naiwności innych. Dlatego przeglądając ogłoszenia o pracę powinniśmy zachować daleko idącą ostrożność i przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim naszą czujność powinny wzbudzać ogłoszenia oferujące bardzo wysokie zarobki w zamian za kilka godzin lekkiej pracy.

 

 

Jeśli przykładowo spotkamy w gazecie ogłoszenie typu "Składanie długopisów, 1000 zł" nie powinniśmy od razu czuć się wybrańcami losu. Owszem, pracując w ten sposób można zarobić taką sumę, pytanie tylko, ile czasu nam to zajmie.

 

W rzeczywistości płatność od sztuki wynosi zwykle kilka groszy. Łatwo policzyć, ile długopisów musielibyśmy złożyć, żeby naprawdę zarobić taką kwotę. Nie jest to więc tak intratne zajęcie, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

 

Nie ma się co łudzić, że pracodawca będzie nam płacił za nic. Kolejna ważna kwestia, na którą powinniśmy zwracać uwagę to podejście pracodawcy do ewentualnych kandydatów w czasie pierwszego spotkania. Uczciwy pracodawca nie musi niczego ukrywać i chętnie odpowie na wszystkie nasze pytanie.

 

Jeśli osoba, z którą rozmawiamy wykręca się od odpowiedzi albo wprost odmawia odpowiedzi na niektóre pytania powinniśmy od razu zrezygnować ze współpracy z nią. Podstawowe pytanie, które powinniśmy zadać potencjalnemu pracodawcy to pytanie o umowę.

 

Szukając pracy zarobkowej nie musimy podpisywać umowy o pracę i większość pracodawców nie zaproponuje nam takiej opcji. Każdy zatrudniony powinien mieć jednak prawo do podpisania umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Warto dbać o egzekwowanie tego prawa. Umowa przyda nam się w czasie ewentualnych problemów na przykład z wypłatą wynagrodzenia i stanowi gwarancję uczciwości pracodawcy.

 

Przeglądając ogłoszenia w Internecie mamy też możliwość sprawdzenia, jakie opinie o danej firmie mają inni internauci. To bardzo przydatna możliwość i warto z niej skorzystać. Osoby oszukane przez pracodawcę często opisują swoje negatywne doświadczenia w Internecie. Jeśli spotkamy się z negatywną opinią o firmie, w której chcieliśmy się zatrudnić, lepiej od razu zrezygnować.