Najnowsze tematy

Popularne

Jak wywalczyć sobie niższy czynsz?

Polska jest krajem absurdów, to wiemy już nie od dzisiaj. Stawki czynszu w przeliczeniu na metr kwadratowy w wielu zdewastowanych mieszkaniach komunalnych są wyższe niż w nowoczesnych apartamentowcach.


Jeśli mieszkasz w mieszkaniu komunalnym i po kieszeni uderzyła Cię niedawna podwyżka czynszu, którą wprowadzono w większości miast dla użytkowników tego typu lokali, być może nie wiesz, że możesz obniżyć stawkę czynszu, czasami nawet o jedną trzecią lub o połowę.
W Warszawie na przykład przysługują obniżki techniczne i dochodowe.

 

Jeśli mieszkasz w budynku przeznaczonym do kapitalnego remontu przysługuje Ci 10% ulgi w czynszu, za zamieszkiwanie budynku do rozbiórki czynsz powinien ulec obniżce o połowę brak łazienki czy kuchni w lokalu to 10% bonifikaty, brak wody i kanalizacji 20%, brak centralnego ogrzewania 15%.

 

W zależności od dochodu na osobę w rodzinie czynsz może ulec obniżeniu o kolejne  20- 60%. Na największą bonifikatę mogą liczyć rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 506,33 zł. Co więcej, można też ubiegać się o tak zwany dodatek mieszkaniowy, trzeba jednak udokumentować powierzchnię zajmowanego lokalu oraz niskie dochody.

 

Przypominam, że dochód oblicza się po odjęciu składek na ZUS i kosztów uzyskania przychodu. Wnioski o zniżkę można znaleźć w każdym warszawskim ZGNie lub w urzędzie dzielnicy. Składając je należy pamiętać o dołączeniu zaświadczenia o zarobkach oraz aneksu czynszowego.

 

Jeśli natomiast mieszkasz w mieszkaniu komunalnym Krakowie i z racji na nieuregulowane opłaty straciłeś tytuł prawny do zajmowanego mieszkania i teraz płacisz podwójną stawkę czynszu teraz masz przed sobą niepowtarzalną szansę na redukcję wydatków na czynsz.

 

Do końca sierpnia 2010 możesz skorzystać z abolicji mieszkaniowej czyli z obniżki czynszu z 16 do 10 zł za metr kwadratowy. Warunkiem do skorzystania z abolicji jest jednak uregulowanie wszelkich zaległych czynszów.


Jeśli mieszkasz w mieszkaniu spółdzielczym również możesz ubiegać się o obniżkę czynszu.

W Twojej spółdzielni mieszkaniowej uzyskasz dokładnie informacje jak przebiega procedura obniżenia czynszu, jakie bonifikaty możesz uzyskać i jakie dokumenty są niezbędne jako załączenie do wniosku.