Najnowsze tematy

Popularne

Co możesz odliczyć od podatku?

W życiu, jak mawiał Beniamin Franklin, dwie rzeczy są pewne: śmierć i podatki. Faktycznie, i jedno i drugie jest nieuniknione ale śmierć można odroczyć, przesunąć w czasie lecząc się, prowadząc zdrowy tryb życia i korzystając z dobrodziejstw wysiłku fizycznego; podatki natomiast można choć trochę obniżyć odpisując sobie od składanej rokrocznie Państwu daniny co tylko się da.

Rok temu znów zmieniły się przepisy regulujące ulgi podatkowe, oczywiście na naszą niekorzyść- tym niemniej nawet i dziś można ocalić przed fiskusem ładne kilkaset a nawet kilka tysięcy złotych.
Przypomnijmy na początek, że obowiązują nas dwa progi podatkowe 18 i 32 procent.

 

Kwota dochodu od której nie trzeba w ogóle płacić podatku to zawrotne 3091 złotych rocznie.
Najbardziej rozpowszechnioną wśród Polaków ulgą jest ulga na dzieci. Przy jednym dziecku jej kwota wynosi 1112,04 przy dwójce limit wzrasta do 2224,08 złotych. Podatkowa ulga na dzieci przysługuje każdemu, kto ma małoletnie dziecko wobec którego pełni władzę rodzicielską, jest opiekunem prawnym lub pełni funkcję rodziny zastępczej. Ulga przysługuje na dzieci do 18 lub, jeśli dziecko nadal się uczy, 25 roku życia oraz na dzieci otrzymujące rentę socjalną lub zasiłek pielęgnacyjny, bez względu na wiek.

 

Od podatku możesz także odpisać sobie Internet- a dokładniej rzecz ujmując wydatki ponoszone z tytułu użytkowania sieci w lokalu, w którym mieszkasz. Maksymalna wysokość tej ulgi to 760 złotych.
Daninę płaconą Państwu możesz także zmniejszyć przez darowizny.

 

Podstawowa ulga za nie pozwala odpisać od dochodu 6 procent na ten cel. Zamiast pieniędzy można też darować rzeczy na przykład ubrania, jedzenie- one także podlegają uldze. W zeznaniu podatkowym należy po prostu wpisać ich wartość i oczywiście dołączyć paragon lub fakturę zakupu.


Limit 6 procent nie obowiązuje w wypadku darowizn na rzecz działalności charytatywnej prowadzonej przez kościoły. Dary na ich rzecz możemy odpisywać sobie w dowolnej wysokości.


Osoby niepełnosprawne korzystać mogą z ulgi rehabilitacyjnej jeśli ich dochód nie przekracza 9120 złotych. Warunkiem do skorzystania z tego odpisu jest zaświadczenie o niepełnosprawności albo decyzja o przyznaniu renty z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy.

 

 

A.J