Najnowsze tematy

Popularne

Reklama a leki - nie zawsze dobre, musi być drogie

Leki sprzedawane bez recepty to towar jak każdy inny i z tej przyczyny wielkość ich sprzedaży w dużym stopniu zależy od skutecznej reklamy. Producenci chwytają się wszelkich sposobów, by przekonać pacjentów o tym, że to właśnie ich lek jest najlepszy i potrafi zdziałać cuda.

Często stosują przy tym specjalistyczne techniki marketingowe. Bardzo często możemy zobaczyć w reklamach innych pacjentów rekomendujących dany lek. Nierzadko występują w nich także starsze osoby, promieniejące szczęściem i radością życia...

 

W reklamach bardzo często umieszcza się także wyniki badań. Dla wielu pacjentów opinia autorytetów w dziedzinie medycyny ma decydujący wpływ na zakup danego leku. Dobór odpowiedniego narzędzia reklamy zależy od grupy docelowej, do której jest skierowana.

 

Inaczej będzie wyglądała reklama leku na przeziębienie, a inaczej reklama specyfiku łagodzącego objawy menopauzy. Bez względu na ostateczną formę, kampanie reklamowe pochłaniają zwykle ogromne sumy pieniędzy. Należy jednak pamiętać o tym, że koszty reklamy wpływają na cenę produktu.

 

Okazuje się, że to pacjenci, czyli my sami opłacają koszty drogich kampanii reklamowych. Z tego względu szeroko reklamowane leki należą do najdroższych.

 

Świadomy konsument wie jednak, że to co dobre niekoniecznie musi być drogie. W aptekach znajdziemy zwykle szereg produktów o działaniu zbliżonym do drogich, reklamowanych leków. Wiele z tych lekarstw jest znacznie tańszych. Niestety często zdarza się, że zachęceni reklamą to nie rozglądamy się po aptecznych półkach, ale kupujemy produkt, którego nazwa utkwiła nam w pamięci.

 

Tymczasem wystarczy zapytać aptekarza o tańszy odpowiednik szeroko reklamowanego leku. Aby lekarstwa miały takie samo działanie muszą zawierać taką samą substancję czynną, zawartość substancji pomocniczych jest zwykle bez znaczenia.

 

Międzynarodowa nazwa substancji czynnej zgodnie z obowiązującymi przepisami musi być umieszczona na opakowaniu każdego leku. Dzięki temu aptekarz nie będzie miał problemu z wybraniem dla nas odpowiedniego zamiennika leku. Warto mieć to na uwadze przy kolejnej wizycie w aptece.

 

Zamiast ślepo ufać reklamom zapytajmy o tańsze leki. Pozwoli nam to zaoszczędzić sporą kwotę, która odgrywa niebagatelną rolę w budżecie każdego emeryta.