Najnowsze tematy

Popularne

Niska emerytura a rozsądne prezenty dla wnuka

Niska emerytura to problem wielu polskich emerytów. Problem, który dotyczy przede wszystkim zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb takich jak zapłacenie wszystkich swoich zobowiązań typu opłaty za mieszkanie, prąd itd., zakupienie lekarstw oraz środków na codzienne życie. To bardzo nieprzyjemna i dyskomfortowa sytuacja kiedy niskie dochody powodują, że powstają dylematy wyboru pomiędzy najpotrzebniejszymi produktami.

W takiej sytuacji kiedy mamy niską emeryturę dodatkowe wydatki mogą okazać się bardzo obciążające. Czasami ten brak wystarczających środków finansowych powoduje, że niektóre osoby zamykają się w sobie, unikają kontaktów nawet z bliskimi.


Wielu emerytom jest najzwyczajniej w świecie przykro, że nie stać ich na wymarzony przez wnuków prezenty. Taka sytuacja może być rzeczywiście nieprzyjemna, ale należy pamiętać, że nasze wnuki nie kochają nas za prezenty.

Kontakt pomiędzy wnukami a dziadkami to rodzaj specjalnej więzi, coś czego nie da się przełożyć na pieniądze. A sprawę prezentów można rozwiązać. Na przykład warto zastanowić się nad upodobaniami wnuka i na przykład, zamiast kolejnej drogiej gry, zaprosić go na wystawę dawnej broni do muzeum? Albo na lekcję jazdy konnej u zaprzyjaźnionego kolegi. Pęd współczesnego życia powoduje, że rodzice często mają bardzo mało czasu na przekazanie dzieciom wielu informacji, mają mało czasu na pokazanie świata.

 

To właśnie dziadkowie mogą służyć radą, wsparciem, wiedzą. Może najlepszym prezentem dla wnuczki nie będzie kolejna bluzka, ale to, że spędzi cudowny dzień z dziadkami, kiedy poczuje się najważniejsza na świecie, kiedy obiad, rodzaj ciasta, wszystko będzie z uwzględnieniem jej upodobań. Ukoronowaniem takiego wspaniałego, rodzinnego dnia może być tort upieczony własnoręcznie przez babcię.

Może cudownym prezentem będzie to, że dziadek zaprosi do kawiarni, gdzie na spotkanie przyjdzie jego dobry znajomy, uwielbiany przez wnuczkę pisarz? Możliwości zafundowania prezentów, które nie wiążą się z jakimś dużymi kosztami jest wiele. Wprawdzie świat wokoło nas jest rzeczywiście coraz bardziej nastawiony na konsumpcję i gromadzenie rzeczy, ale nie musimy temu ulegać.

Może właśnie my uświadomimy naszym wnukom, że cudowny prezent nie musi wcale oznaczać kosztownych przedmiotów.