Najnowsze tematy

Popularne

Jakie zagrożenia czyhają w internecie?

Internet to globalna sieć komputerowa, która łączy ze sobą miliony komputerów na całym świecie, a dzięki temu ich użytkownicy mogą szybko przesyłać sobie informacje. Internet, jak każde narzędzie, prócz wielu ułatwiających życie rozwiązań oraz użytecznych aspektów, niesie za sobą także zagrożenia i niebezpieczeństwa.

Jednym z najczęściej spotykanych jest kontakt z niepożądanymi lub niechcianymi informacjami. Na przykład, jeśli korzystamy z poczty elektronicznej to zapewnie otrzymujemy niechciane emaile reklamujące różnego typu produkty albo usługi. Takie e-listy nazywane są spamem. W tej chwili, niezależnie od tego gdzie założone mamy konto niemalże na każde rozsyłane są maile typu spam.

 

Pół biedy jeśli tylko zapychają nam pocztową skrzynkę, do spamu jednakże mogą być dołączone załączniki lub linki z wirusami albo elektronicznymi robakami. Dlatego lepiej jest nie otwierać maili od nieznanych nadawców i koniecznie należy używać aktualnego programu przeciwwirusowego wykonując przynajmniej jedno skanowanie w tygodniu.


Zakupy w sieci oszczędzają czas i pieniądze obarczone są jednak ryzykiem oszustwa. Najczęściej chodzi o nierzetelną informację o produktach, nieotrzymanie wylicytowanego lub zakupionego towaru mimo uiszczenia opłaty lub otrzymaniu przedmiotu innego niż ten, który zamówiliśmy.

 

Kupując w sieci należy zatem wybierać zaufanych i sprawdzonych sprzedających. Zawsze przed dokonaniem zakupu należy zapoznać się z rekomendacjami, które udzielili wirtualnemu sklepowi poprzedni klienci, w wypadku aukcji dobrze jest zajrzeć do komentarzy, jakie wystawiono sprzedającemu.


W Internecie łatwiej niż w rzeczywistym świecie możemy nieintencjonalenie trafić na treści, które obrażają nasze uczucia, poglądy lub wartości, które wyznajemy. Przeglądając strony internetowe zapewnie wcześniej czy później niechcący natkniemy się na strony pornograficzne, nawołujące do przemocy, dyskryminacji albo w inny sposób godzący w nasze przekonania.

 

Zamieszczając gdzieś komentarz lub publikując posty na forach internetowych musimy się też liczyć z tym, że prócz ciekawych odpowiedzi zostaną zamieszczone też głupie, mijające się z tematem lub wręcz obraźliwe.

Anonimowość wirtualna niestety często rozluźnia obyczaje do tego stopnia, że korzystający z Internetu czują się całkiem bezkarni ujawniają zatem opinie i używają słów na które nie poważyliby się w realnym świecie.


A.J.