Kabina prysznicowa dla emeryta: bezpieczeństwo w łazience

Większość seniorów przyzwyczajona jest do korzystania z wanien, a nie kabin prysznicowych. Niemniej jednak, z uwagi na pogłębiające się trudności z poruszaniem się, to właśnie prysznice mogą okazać się w pewnym momencie wygodniejsze w użytkowaniu.

Żeby jednak były funkcjonalne i bezpieczne, powinny zostać odpowiednio przystosowane do potrzeb osób starszych.

Jak przygotować kabinę prysznicową dla starszej osoby?

Jako, że wiele osób w podeszłym wieku ma problemy z utrzymaniem równowagi, przydatne mogą być uchwyty przymocowane do ściany. Trzymając się ich, seniorzy będą mogli wygodniej ustać, a nawet schylać się bez obawy, że się przewrócą.

Natomiast, żeby uniknąć poślizgnięcia w brodziku, warto włożyć do niego specjalną, antypoślizgową matę do kąpieli. Pomoże ona w stabilnym staniu i zapobiegnie problem z wyjściem z kabiny.

Oprócz tego, warto zadbać o dobre oświetlenie kabiny. Dobrze, jeśli ma ona przezroczyste ścianki tak, by bezproblemowo docierało do niej światło z łazienkowej lampy. Dodatkowo, przydadzą się wszelkie półeczki, na których będzie można ustawić mydło, szampon, gąbkę i inne, niezbędne kosmetyki.

Najlepiej, aby wszystkie one znajdowały się obok siebie. Wtedy nie trzeba ich szukać, a mycie przebiega szybciej i sprawniej.

Kabina prysznicowa – ważne kwestie

Ważna jest także sama konstrukcja kabiny.

Najlepiej jest wybierać te, których szkło jest bardzo wytrzymałe lub te, które nie mają szklanych elementów, a jedynie te plastikowe. Jeśli chodzi o brodzik, to w przypadku seniorów najlepszy będzie ten niski.

Nie będzie trzeba podnosić zbyt wysoko nóg, żeby przez niego przejść, a w przypadku seniorów cierpiących na schorzenia stawów byłoby to dość kłopotliwe.

(Visited 6 times, 1 visits today)