8 korzyści płynących z pracy na kontrakcie

W Stanach Zjednoczonych to już się dzieje. Ponad 1/3 firm zatrudnia pracowników tymczasowych. Liczba osób na kontrakcie wzrosła wskutek recesji, jest odpowiedzią na wymagania zmieniającego się rynku. Co jednak oznacza praca tymczasowa? Obecnie wcale nie chodzi o pracę sezonową jak zbieranie jagód w lesie. Coraz częściej jest to pełnowartościowa praca wykonywana przez specjalistów w swojej branży: programistów, grafików, pisarzy, analityków biznesowych czy wszelkiego rodzaju koordynatorów projektów. Lista zawodów nie ma jednak końca. Pracownik kontraktowy może zarobić nawet trzykrotnie więcej niż ten na etacie, jak podaje Forbes.

Dlaczego praca na kontrakcie?

Dla pracodawców zatrudnienie pracownika kontraktowego ma sens w dużej mierze finansowy. Tak jak w przypadku outsourcingu pozwala im to obniżyć koszty. Jednocześnie do pojedynczych projektów zatrudniają specjalistów w danej dziedzinie, otrzymują więc najwyższą jakość usług.

Ania należy do 200 000 Polaków zatrudnionych na kontrakcie. Po odejściu z pracy postanowiła pracować przy pojedynczych projektach dla amerykańskiej firmy z branży farmaceutycznej. Każdy projekt trwa co najmniej kwartał. Ponieważ mieszka w Polsce, a zarabia w dolarach, obliczyła, że nawet trzy projekty w roku dadzą jej dużo wyższe dochody niż podczas stacjonarnej pracy dla jednego przedsiębiorstwa w Polsce. Głównie pracuje online, a więc sama układa swój dzienny harmonogram, co stanowi dla niej duże ułatwienie, bo ma małe dziecko.

Wszystkie osoby, które świadomie chcą pracować na kontrakcie, a także te, które straciły pracę czy przeszły na wcześniejszą emeryturę, powinny się otworzyć na możliwości, jakie daje praca tymczasowa. W gruncie rzeczy przecież żadna praca nie jest na stałe. Jeśli zdecydujesz się na taki wybór, zobacz, co zyskujesz:

  1. Sam wybierasz projekty adekwatne do Twoich kompetencji. Decydujesz, z kim chcesz pracować, kierując się własnym systemem wartości.
  2. Masz dużą elastyczność. Nie jesteś zatrudniony na etacie, kończysz więc projekt i robisz sobie tak długi urlop, jak tylko chcesz. (I na jaki oczywiście pozwala Ci sytuacja finansowa).
  3. Na kontrakcie możesz zarobić nawet trzykrotnie więcej niż na etacie. Payventure.co podaje, że pracownicy kontraktowi zarabiają przeciętnie 108% średniej krajowej.
  4. Podejmujesz się różnych wyzwań, stale się rozwijasz, dzięki temu nie grozi Ci wypalenie zawodowe.
  5. Przy każdym projekcie nawiązujesz nowe znajomości. Poznajesz nie tylko ciekawych ludzi, ale i również polecasz ich, a oni Ciebie. Stajesz się częścią (mimowolnej) grupy networkingowej.
  6. Budujesz własną ekspercką markę.
  7. Praca tymczasowa sprawia, że przestajesz porównywać się do innych, zyskujesz za to wewnętrzną motywację. Stajesz się bardziej swoim własnym panem niż trybikiem w maszynie, zapominasz, czym jest wyścig szczurów .
  8. Jeśli szukasz stałej pracy, praca tymczasowa w każdej chwili może się w taką przerodzić. Gdy spodobasz się tymczasowym pracodawcom i wykażą chęć zatrudnienia kogoś na stałe, ta droga staje dla Ciebie otworem.

Dlatego też stworzyliśmy serwis PayVenture.co, który pozwala żyć i pracować bez ograniczeń.

Mariusz Orzelski

(Visited 11 times, 1 visits today)