Aktywność to recepta na szczęście, dobre samopoczucie i zdrowsze ciało. Jakie aktywności będą najlepszymi dla seniora? Zapewne na samą myśl o aktywności od razu nasuwa nam się na myśl aktywność fizyczna. Oczywiście – jest ona ważna, ale są też inne sposoby na to, by żyć aktywnie.

Aktywność i jej znaczenie

Wielu seniorów narzeka na nadmiar czasu i na to, że wraz z dniem odejścia na rentę czy emeryturę ich świat nieco się zmienił – niestety na gorsze. Nic bardziej mylnego, bowiem jedyne co musimy to docenić wolny czas i odpowiednio go wykorzystać. Zamiast więc spędzać wolny czas w domu zastanówmy się, co zrobić, by poprawić swoje samopoczucie, zaznać trochę szczęścia i uzdrowić nasze ciało i duszę. Wiele osób również twierdzi, że w młodości nie było możliwości skończyć wymarzonego kierunku studiów, a powodem był brak czasu, zbyt dużo zajęć, rodzina, czy praca. Czy wiek seniorski nie jest więc idealnym pomysłem na to, by zrobić coś, czego wcześniej nie byliśmy w stanie zrobić? Przecież nigdy nie jet za późno na to, żeby zrobić magisterkę, pójść na kurs czy zrobić coś, o czym zawsze marzyliśmy. Do spełniania tego typu marzeń nie potrzebujemy pieniędzy. Jedyne co będzie nam niezbędne to chęć, motywacja i silna wola.

Fizyczne zdrowie na lata

Aktywny senior to senior aktywny fizycznie. Nie mówimy tutaj o wielogodzinnych ćwiczeniach na siłowni, na które nie każdy może sobie pozwolić chociażby ze względów zdrowotnych. Aktywny tryb życia to nawet najmniejszy wysiłek fizyczny, który zostanie doceniony przez nasze ciało. Tutaj możemy wykorzystywać codziennie czynności – zamiast przejechania dwóch przystanków tramwajem – wybierzmy się na spacer. Dla tych, którzy chcieliby regularnie uprawiać sport, do którego nie potrzebna jest super kondycja – idealnym rozwiązaniem będzie nordic walking. Marsz, do którego używamy specjalistycznych kijków pobudza do pracy wszystkie mięśnie, a przy tym nie obciąża stawów.

Udział w różnych organizacjach czy wolontariatach również jest jednym ze sposobów na aktywny tryb życia. Z jednej strony pomożemy innym – w przypadku wolontariatu, a z drugiej zaś strony zapewnimy sobie zajęcie, które da nam satysfakcję.

Wybierz ruch, jaki lubisz

Każdy wybiera to, co mu bardziej odpowiada i sprawia większą przyjemność. Dla tych, którzy uwielbiają czytać – świetnym rozwiązaniem będzie udział w kółko czytelniczym, na którym każdy będzie miał okazję podzielić się swoją opinią i komentarzem. Dla miłośników gotowania rewelacyjne będą zajęcia kulinarne, na których mamy możliwość nauczenia się czegoś nowego. Każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie – najważniejszy jest pomysł i zapał, niekoniecznie słomiany.

Jeśli myślimy, że aktywność seniora nie ma zbyt wielu możliwości, to z pewnością się mylimy. Nadmiar czas na emeryturze lub rencie nie musi być powodem do zmartwień. Może być to jedynie okazja do zrobienia wspaniałych rzeczy i zrealizowania planów. Nigdy nie jest za późno, by zacząć coś robić – lepiej późno, niż wcale. Zacznijmy więc działać i bądźmy aktywnymi seniorami! Aktywnie znaczy szczęśliwie – bez dwóch zdań.

Publikację przygotował Dom Opieki w Warszawie – opieka na najwyższym poziomie

(Visited 3 times, 1 visits today)