Poszukiwanie dobrej opiekunki dla osoby niedomagającej, starszej lub po prostu potrzebującej stałej opieki, której nie jesteśmy w stanie samodzielnie jej zapewnić jest zadaniem niełatwy, szczególnie po kilku poprzednich aferach, w których okazało się jak ryzykowne może być zatrudniania nieznanych opiekunek bez rekomendacji.

Dla schorowanego emeryta jest niezwykle ważne, aby mógł przebywać z bliskimi w domu, gdyż pobyt w szpitalu lub innej placówce opiekuńczej może niekorzystnie wpływać na stan psychiczny chorego. Dlatego bywają sytuacje, że zatrudnienie odpowiedniej opiekunki jest niezbędne.

Opiekunka – jak ją wybrać?

Jeśli zaś pracujemy i nie możemy sami opiekować się chorym, dobrze jest zatrudnić właśnie opiekunkę, która nie tylko wykona wszystkie zabiegi pielęgnacyjne w sposób profesjonalny, ale też po prostu pobędzie ze schorowanym emerytem, spędzi z nim trochę czas, na przykład na rozmowie, o ile to możliwe.

Cechy, jakie powinny wyróżniać dobrą opiekunkę, to przede wszystkim kompetencja zawodowa.

Ważne jest, by opiekunka miała jakieś doświadczenie, ale też spore zaplecze teoretyczne, które będzie mogła wykorzystać w sytuacjach dla niej nowych. Z tego względu warto zatrudniać albo osoby, które studiowały pielęgniarstwo, albo osoby, które ukończyły specjalistyczny kurs. Słuchacze dowiadują się na nim tak istotnych rzeczy jak zasady żywienia, czyli rodzaje diety, postępować w przypadku schorzeń poszczególnych układów człowieka, jak udzielać pierwszej pomocy przed lekarskiej, a także regulamin i obowiązki opiekunki.

Praca opiekunki

Istotna jest też wiedza z zakresu higieny chorego i zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych na zlecenie lekarza. Warsztaty psychologiczne z kolei pozwalają na wzmocnienie osobowości takiej opiekunki, która jak wiadomo narażona jest na wiele stresów. Ponadto warsztaty te pomogą jej nawiązać pozytywną relację z chorym i z jego rodziną. Z punktu widzenia poszukującego opiekunki, tego typu kwalifikacje są dość atrakcyjne i świadczą o kompetencji opiekunki.

Różnicą jaka dzieli pielęgniarkę i opiekunkę, to głównie dokument stwierdzający ukończenie studiów czy kursu oraz nieco ograniczony zakres obowiązków opiekunki.

Pielęgniarka bowiem jest uprawniona do tego, aby wykonywać, na przykład badanie poziomu cukru lub ciśnienia u chorego. Wszystko zależy jednak od tego, jakiej opieki potrzebuje chory.

(Visited 4 times, 1 visits today)