Chodzenie z kijkami czyli Nordic Walking seniora
„Chodzenie z kijkami” robi się bardzo popularne, gdyż chodzenie jest czynnością naturalną i każdy człowiek mający w miarę zdrowe nogi – chodzi. Jest to nie tylko sposób na zagospodarowanie wolnego czasu, ale też na poprawę kondycji własnego ciała.
Nordic walking to jest to!
Aktywność fizyczna i mile spędzony czas w plenerze daje nie tylko zadowolenie, ale poprawia samopoczucie, redukuje nadciśnienie, poprawia krążenie krwi i obniża poziom cholesterolu. Jeżeli zamierzamy chodzić rekreacyjnie, to nie wymaga to drogiego sprzętu i odzieży.
Obecnie uniwersytety senioralne, oraz ośrodki sportowe wielu miast w Polsce, organizują bezpłatną naukę „chodzenia z kijkami”. Zajęcia prowadzą uprawnieni instruktorzy i warto skorzystać z tego udogodnienia, gdyż tylko prawidłowa technika chodzenia poprawia sylwetkę ciała i kondycję. Ponadto, żeby wdrożyć się do systematycznych ćwiczeń, wskazane jest towarzystwo innych osób, gdyż grupa dopinguje do działania. Bardzo przyjemna i obowiązkowa jest gimnastyka rozciągająca i rozgrzewająca mięśnie oraz stawy – przed i po „chodzeniu”.
Jakie wyposażenie do nordic walking?
Wyposażenie wymagane do „chodzenia” to: wygodne buty z antypoślizgową podeszwą, spodnie sportowe niekrępujące ruchów oraz bluzka, bluza lub kurtka – w zależności od pogody – przewiewna, umożliwiająca oddychanie skóry, czapka lub chusteczka na głowę i koniecznie buteleczka lub bidon z wodą.
No i najważniejsze to kijki – muszą być lekkie i dopasowane wysokością do wzrostu ( długość kijków to: 0,65 x wzrost osoby) posiadające rękawicę zapinaną na rzepy, która uniemożliwia wypadanie kijka podczas chodzenia. Zakup nowych w miarę dobrych kijków, to wydatek w granicach 120 – 140 złotych, natomiast używane możemy kupić za 40-50 złotych.
Należy zwrócić uwagę, żeby nie kupić kijków trekkingowych ? są o wiele cięższe od nordicowych i podczas chodzenia zanadto obciążają stawy rąk. Opisywanie technologii „chodzenia z kijkami” mija się z celem, gdyż rozgrzewka i technologia chodzenia – każdy ruch rąk i nóg jest ważny – muszą być pokazane i przećwiczone pod okiem instruktora.