Ciepłolecznictwo należy do zabiegów rehabilitacyjnych polegających na leczeniu ciepłem w wyniku przekazywania ciepła drogą przewodzenia i przenoszenia wprost do organizmu. Jest to jedne z najsilniejszych doraźnych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych spośród wszystkich środków jakimi dysponuje fizykoterapia.

Czym jest ciepłolecznictwo?

Ciepłolecznictwo to metoda polegająca na przekazywaniu ciepła w celu miejscowego bądź też ogólnego przegrzania ciała ludzkiego. Leczenie ciepłem odbywa się trzema technikami, a mianowicie poprzez przewodzenie, przenoszenie oraz promieniowanie.

Zabiegi ciepłolecznicze są bardzo popularne zarówno w leczeniu specjalistycznym, takim jak fizykoterapia, czy balneoterapia. Ponadto metody leczenia ciepłem stosuje się także w warunkach domowych dzięki takim urządzeniom jak termofor. Dobre są też poduszki elektryczne, jednak takie ogrzewanie ciała nie ma większego oddziaływania terapeutycznego.

Jak działają takie metody lecznicze?

Jeśli zaś chodzi o specjalistyczne zabiegi ciepłolecznictwa to do tej grupy zabiegów należy parafina, sauna, ciepła hydroterapia w postaci kąpieli przegrzewających, polewania, zawijania i okładania.

Ciepłolecznictwo to także ciepłe peloidy, czyli borowina, torf, błoto, fango. Należy tu także wyszczególnić kocowanie metodą Kenny, promieniowanie podczerwone, terapię polem elektrycznym o wysokiej częstotliwości, oraz terapię ultradźwiękami.

Leczenie ciepłem stosowane jest w przypadku chorób związanych z układem krążenia, oddechowym, ale także w zakresie leczenia nerek, układu mięśni szkieletowych i gładkich.

Wskazania do leczenia ciepłem?

Wskazaniem do leczenia ciepłem są wszystkie przewlekłe stany zapalne o różnym pochodzeniu. Ciepłem leczy się przykurcze mięśniowe, które są efekt przebytych urazów czy niedowładów, choroby narządu ruchu, reumatyczne, układu nerwowego, pokarmowego, moczowego, oddechowego, krążenia oraz choroby skórne.

Jednak kierując pacjenta na zabiegi ciepłolecznictwa należy wziąć po uwagę jego ogólny stan zdrowia, przebyte choroby oraz wrażliwości na bodźce cieplne.

Do grupy przeciwwskazań do leczenia ciepłem należą m.in. choroby związane z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia, zawał serca, choroby nowotworowe, nadczynność tarczycy, gruźlica, cukrzyca. Ciepłolecznictwo nie jest także wskazane dla osób w zaawansowanym wieku.

(Visited 17 times, 1 visits today)