Co ryzykujesz złą higieną zębów?

Wydawać by się mogło, że kwestia dbania o zęby zawęża się jedynie do jamy ustnej, jednak to zbyt wąskie spojrzenie.

Warto wiedzieć, że to w jakim stanie znajdują się nasze zęby, ma wpływ na cały organizm i wszelkie uchybienia pod tym względem, mogą się na nas srogo zemścić. Z jakimi niebezpieczeństwami związana jest zła higiena zębów, próchnica, zapalenia, infekcje i unikanie wizyt u dentysty?

Uszkodzenie zębów

Nieodpowiednia higiena może ostatecznie doprowadzić do sytuacji, w której zęby zostaną zaatakowane próchnicą lub pojawią się stany zapalne. Z czym musimy się liczyć w takiej sytuacji? Wszystko zależy od tego, jak zaawansowane są zmiany, czasami niezbędne jest usunięcie zęba, co wpływa nie tylko na estetykę naszego uśmiechu, ale może również doprowadzić do tego, że rozpocznie się proces zaniku kości. Jeśli nieprawidłowo myjemy zęby, jesteśmy w stanie z kolei doprowadzić do niebezpiecznego odsłonięcia się ich szyjek. Zaniedbania i błędy higieniczne mogą więc nas bardzo słono kosztować! Stomatolog powinien nam szczegółowo wyjaśnić, jak troszczyć się o czystość jamy ustnej.

Uwaga! Serce w niebezpieczeństwie

Trzeba pamiętać, że zęby mają duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i pojawienie się jakichkolwiek zapaleń, infekcji, próchnicy itp. jest dla niego po prostu niebezpieczne. Bezpośrednio zagrożone jest między innymi nasze serce. W związku z tym, warto zwrócić uwagę nie tylko na swoje zęby, ale również na dziąsła.

Stan zębów ma wpływ na nasze stawy

Okazuje się, że kiepski stan zębów może oddziaływać również na nasze stawy. Należy więc regularnie kontrolować ich stan i jeśli jest taka konieczność, jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Naturalnie, zęby wpływają również na szereg innych kwestii związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu. Ich kondycja jest skorelowana nawet z pracą między innymi takich organów jak nerki czy mózg.

Zdrowie naszego ciała jest w dużej mierze uzależnione od zdrowych zębów i dziąseł. Należy o tym pamiętać, jeśli kolejny raz ?przypadkiem? zapomnieliśmy o kontrolnej wizycie u dentysty lub odkładamy jakiś ważny zabieg. Klinika dentystyczna to miejsce, w którym powinniśmy być stałymi bywalcami. W trosce o własne zdrowie!