Szczepienia przeciw Covid-19 trwają w Polsce od stycznia tego roku, jednak ich intensyfikacja zaczęła się praktycznie dopiero w miesiącu kwietniu, a centrum rządowe zapowiada optymistycznie zaszczepienie wszystkich chętnych już do końca lata.

Astra Zeneka – o co chodzi?

Co do dwóch pierwszych szczepionek, które pojawiły się na rynku, czyli Pfizer i Moderna wszystko poza terminowym dostarczaniem szczepionek przebiega prawidłowo. Natomiast w przypadku szczepionki firmy Astra Zeneka docierające do opinii publicznej informacje o coraz częstszych przypadkach poważnych powikłań, a nawet śmierci po podaniu pierwszej dawki spowodowały spadek zaufania do niej.

Czy i kto powinien obawiać się Astra Zeneca?

Standardowo unikać szczepień powinny osoby uczulone na jakikolwiek składnik występujący w danej szczepionce. W przypadku szczepień na Covid-19 seniorzy w 100% muszą przed samym szczepieniem odbyć rozmowę z lekarzem, który po wstępnym zapoznaniu się ze stanem zdrowia dopuszcza bądź nie do podania zastrzyku ze szczepionką.
Dlatego bezwzględnie należy zabrać ze sobą istotną dokumentację medyczną dotyczącą chorób przewlekłych oraz znać nazwy wszystkich leków, które się aktualnie zażywa.

Jaki jest problem z Astrą Zeneką? Ludzie najbradziej obawiają się doniesień o tych konkretnych skutkach ubocznych:

  • zakrzepica żył głębokich
  • zatorowość płucna

Więcej informacji

Wprawdzie Europejska Agencja Leków wydaje uspokajające komunikaty o działaniu Astry Zeneki, mimo to kilka europejskich państw, w tym Francja wstrzymały na razie podawanie tej szczepionki ludziom.

Tak więc do końca nie wiadomo jaka jest rzeczywistość i kto powinien prosić o szczepionkę konkretnego producenta.

Na dzień 12 kwietnia 2021 zostało w Polsce zaszczepionych pierwszą dawką prawie 5 600 000 osób. Drugą dawkę dostało ponad 2 100 000.

Nr tel. na ogólnopolską infolinię dotyczącą szczepień: 898

(Visited 7 times, 1 visits today)