Ćwiczenia logopedyczne po wylewie – jak wrócić do zdrowia i dobrej wymowy?

Powrót do zdrowia po wylewie nie jest prosty, ale dzięki regularnej rehabilitacji z pewnością jest możliwy. Spośród wielu różnych ćwiczeń, które powinny wykonywać osoby po wylewie, do najważniejszych należą ćwiczenia logopedyczne.

Co dają ćwiczenia logopedyczne?

Dzięki nim chory znów może swobodnie komunikować się z innymi, a to w każdym przypadku bardzo wiele znaczy. Ważne, by ćwiczenia odbywały się pod nadzorem profesjonalnego logopedy z doświadczeniem w rehabilitowaniu osób po wylewie. Zdecydowanie zwiększy to szanse na pozytywne efekty terapii.

Duże znaczenie ma też moment, w którym rozpocznie się ćwiczenia. W przypadku wylewu lub udaru najważniejsze są pierwsze dwa miesiące, ponieważ właśnie wtedy w mózgu wytwarzają się nowe neurony, przejmujące funkcję uszkodzonych. Jeśli rehabilitacja mowy rozpocznie się w tym okresie, przyniesie choremu najlepsze efekty.

Zakres ćwiczeń logopedycznych

Zakres ćwiczeń logopedycznych powinien być każdorazowo dostosowywany do potrzeb pacjenta.

Do najprostszych, zalecanych w wielu przypadkach należy chociażby żucie gumy. Lekarz powinien jednak zalecić również inne, bardziej zaawansowane ćwiczenia, bazując na problemach pacjenta. Należy także uzbroić się w cierpliwość i uświadomić sobie, że nie w każdym przypadku powrót do pełnej sprawności mowy jest możliwy.

W przypadku osób po wylewie należy doceniać każde, nawet najmniejsze osiągnięcia na tym polu.

Zdarzają się pacjenci, u których problemy z mową znikają samoistnie, ale i tacy, którzy mimo żmudnych, regularnych ćwiczeń nie osiągają w pełni zadowalających efektów.

(Visited 78 times, 1 visits today)