Czym charakteryzują się dobre domy opieki?

Podjęcie decyzji o umieszczenie najbliższej osoby w domu opieki nie jest łatwe. Musimy pokonać wyrzuty sumienia i presję otoczenia. W Polsce ciągle jeszcze panuje przekonanie, że umieszczenie schorowanego rodzica w domu opieki to pozbywanie się zbędnego balastu.

Rzeczywistość jest inna. Zdecydowanie się na dom opieki jest równoznaczne z zapewnieniem choremu troskliwej całodobowej opieki, której my sami z różnych względów nie jesteśmy mu w stanie zapewnić.

Dlaczego dom opieki?

Jeśli podejmiemy już decyzję o umieszczeniu bliskiego w placówce tego typu pozostaje nam jeszcze wybór odpowiedniego domu opieki. Takiego, który podobałby się nie tylko nam – jako dzieciom rodziców schorowanych, ale i im samym, bo to od ich dobrego nastawienia i podejścia zależy też szczęśliwe przebywanie na co dzień w domu opieki dla osób starszych.

Do wyboru mamy państwowe domy opieki i domy opieki prowadzone przez samorządy. Te drugie podlegają kontroli ośrodków opieki społecznej. Dzięki czemu umieszczając tam chorego, mamy pewność, że oprócz niezbędnej pielęgnacji, będzie on objęty również odpowiednią terapią, dostosowaną do jego potrzeb i stanu zdrowia.

Domy opieki prowadzone przez osoby prywatne nie dają nam takiej gwarancji. To w nich ma miejsce większość przykrych incydentów, o których w ostatnich latach często informowały nas media i które w znacznym stopniu przyczyniły się do negatywnej opinii Polaków o domach opieki dla osób starszych. I choć szufladkowanie wszystkich prywatnych domów opieki byłoby niesprawiedliwe. Bo wiele z nich to naprawdę świetne placówki – to jednak wybierając takim dom dla naszego rodzica, musimy go dokładnie sprawdzić, aby nie okazało się, że decyzję podjęliśmy bez namysłu zbyt pochopnie.

Na co uważac, wybierając dom opieki?

Na szczęście to tylko niechlubne wyjątki. Jednak, aby mieć pewność, że nasi bliscy nie podzielą tego losu, mając wybór lepiej decydować się na dom opieki prowadzony przez samorząd. Najłatwiej ocenić dany ośrodek, po prostu go odwiedzając. W czasie wizyty powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na stan czystości poszczególnych pomieszczeń i unoszące się w nich zapachy, ale również na wygląd pensjonariuszy.

Sprawdźmy, co robią, jak się zachowują i jak wyglądają. Jeśli są schludnie ubrani i uczesani, prawdopodobnie otaczani są troskliwą opieką. Jeśli spotkamy osoby spacerujące po ogrodzie lub parku to także dobry znak. A jeśli już rzucą nam się w oczy starsze osoby grające z uśmiechem w karty czy brydża i wymieniające się dowcipami – to dany dom opieki będzie niemal stuprocentowo świetnym wyborem.

Chorzy w takim ośrodku nie są pozostawieni samym sobie. Nie dobrze, jeśli większość pensjonariuszy spędza czas na oglądaniu telewizora. Może to oznaczać, że w danym ośrodku nie są prowadzone żadne zajęcia, które pomagają w zagospodarowaniu czasu – a to dla kochanych przez nas starszych osób mogłoby być prawdziwą udręką.

Aktywność fizyczna i intelektualna spowalnia proces demencji, dlatego dla dobra naszych rodziców powinniśmy wybierać ośrodki, które zapewniają im odpowiednią ilość ruchu i ciekawe rozrywki.

(Visited 30 times, 1 visits today)