Dbanie o skórę jest ważne w każdym wieku!

Pielęgnacja skóry ważna jest nie tylko ze względów stricte estetycznych, ale również zdrowotnych. Powinno się pamiętać o tym w każdym wieku. Istotne jest, by zawsze dobierać odpowiednie kosmetyki i chronić powłokę skórną przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, głównie promieni UV i nadmiernego chłodu. Ponadto, bez względu na wiek, konieczne jest obserwowanie zmian skórnych i konsultowanie ich z lekarzem zawsze wtedy, gdy wydadzą się niepokojące.

Chociaż o właściwą kondycję skóry powinno się dbać już od wieku nastoletniego, to jednak najistotniejszym etapem jest hamowanie pierwszych oznak starzenia się, które widoczne jest ok. 20-30 roku życia. Mimo to także w późniejszych latach należy prawidłowo dobierać kosmetyki, które zagwarantują skórze to, co najlepsze. Nawet jeśli mniejszą uwagę przywiązuje się do zmian estetycznych, wynikających z mijającego czasu, to należy mieć na uwadze własne zdrowie.

Szczególnie po 50. roku życia niepokój powinny budzić wszelkie znamiona, pieprzyki i plamy, których wcześniej nie było na ciele. W przypadku ich odkrycia, warto skontaktować się z dermatologiem. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się wycięcie zmian skórnych i dalsza obserwacja skóry. Niemniej jednak, niektóre znamiona nie są szkodliwe. Jeśli jednak uzna się je za nieestetyczne, można samodzielnie zdecydować się na zabieg. Szukając gabinetów oferujących usuwanie znamion, warto sprawdzić opinie na temat wykonujących je specjalistów oraz ich doświadczenie. Podczas rozmowy wstępnej, na której lekarz stawia diagnozę i proponuje możliwe rozwiązania, dobrze jest zapytać o przebieg takiego zabiegu, przygotowania do niego oraz późniejszą rekonwalescencję.

Najpopularniejszymi zabiegami pozwalającymi na likwidację lub wyraźną redukcję zmian skórnych są te z zakresu laseroterapii. Pozwalają one na pozbycie się znamion i przebarwień. W niektórych przypadkach zmiany skórne usuwa się za pomocą krioterapii, czyli wymrażania lub elektrokoagulacji. Każdy z zabiegów jest precyzyjnie dobierany do rodzaju, problemu oraz do stanu zdrowia i oczekiwań pacjenta.