Długie spacery – dla zdrowia i radości

Kiedyś spacery były stałym elementem spotkań rodzinnych oraz tych tylko we dwoje. Zostały zdominowane przez mnogość ofert w zakresie wykorzystania czasu wolnego. Konkurencja jest ogromna, bo dotyczy zarówno zjadaczy czasu typu Internet, telewizor czy gry komputerowe, jak i wszelkiego rodzaju tzw. rozrywek masowych.

Niestety często spacer na świeżym powietrzu przegrywa ze spacerem po galerii handlowej. Zatrważający jest zwłaszcza widok rodziców z dziećmi, z wózkami, którzy w piękną, słoneczną pogodę serwują potomstwu niedzielne oglądanie wystaw sklepowych.

Jedyne co taka wycieczka ma wspólnego ze spacerem, to spacerowy krok.

Spacer to w obecnych czasach luksus. Luksus bycia ze sobą, luksus nie spieszenia się. Dla wielu osób to zapomniana forma rozrywki, dla młodszego pokolenia może rozrywka w ogóle nie znana.

A proces spacerowania jest banalnie prosty! W piękny, słoneczny dzień podejmuje się decyzję o tym, że dziś idziemy na rodziny spacer. Zbiera się wszystkich w grupie i po prostu wyrusza. Można też spacerować samemu. Albo z psem.

Czasami określa się z góry kierunek, czasami idzie na żywioł skręcając tam, gdzie w danej chwili przyjedzie ochota. Generalnie wolność! – uczucie dla wielu niedostępne a jednak warte posmakowania. Jeśli chodzi o model chodzenia, panuje pełna dowolność. Właściwie jedyną znaną zasadą spacerowania jest to, że idzie się wolnoooo. Wyjątek stanowią najmłodsi, jeszcze nie do końca socjalizowani członkowie rodziny, którym wolno od czasu do czasu nawet pobiec. Ale nie za daleko, żeby się nie zgubili.

Na spacerach generalnie jest miło i spokojnie, dlatego nie wydaje się jakiś specjalnie wysokich tonów, typu krzyk. Najczęściej się rozmawia, ale można pomilczeć, chociaż to jest raczej sposób spacerowania dla bardzo dobrze dobranych małżeństw, zakochanych, którzy jeszcze za bardzo nie wiedzą co powiedzieć, albo już powiedzieli sobie za dużo i teraz wolą pomilczeć.

Spacer to jednak nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim troska o nasze zdrowie, korzystanie z dobroczynnego świeżego powietrza i niezaprzeczalne zalety zdrowotne, które sprawiają, że wśród spacerowiczów coraz większą grupą są osoby starsze i emeryci. Grupa osób starszych doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak ważną rolę spełnia zwykły spacer.

Spacerowanie poprawia nasze krążenie, sprawia, że ciało jest żywsze, bardziej zarumienione, nabiera pięknego kolorytu, poprawia się również nasza odporność na choroby i sezonowe przeziębienia, wzrasta chęć do życia i podejmowania aktywnego działania.

Spacer to idealne połączenie przyjemności – jaką jest podziwianie widoków, śpiewu ptaków, czy choćby spieszących się wokół ludzi z nabieraniem energii, poprawą stanu zdrowia i lepszą jakością życia.

(Visited 13 times, 1 visits today)