Do ogrodu: kosiarki spalinowe kontra elektryczne

Kosiarka jest narzędziem niezbędnym w zasobach osób, które mają wokół domu spore podwórko (porośnięte trawą). W zależności od własnych preferencji, mamy do wyboru kosiarki spalinowe oraz elektryczne.

Które kosiarki lepiej się sprawdzają?

Te pierwsze (kosiarki spalinowe) sprawdzają się głównie na dużych powierzchniach.

Uruchamiają się po uzupełnieniu paliwem, więc nie potrzebują do tego żadnych kabli które mogłyby plątać się pod nogami. Oznacza to, że można nimi kosić zarówno ogród, jak i trawę obok podwórka czy na obszarach bardziej oddalonych od budynku. Niestety problem może stanowić ich spora hałaśliwość.

Ponadto, nie każdy potrafi sobie poradzić z ich konserwacją.

Kosiarki elektryczne są idealne dla tych osób, które nie mają większego doświadczenia w koszeniu i raczej nie znają się na sprawach technicznych. Wystarczy podłączyć je do prądu, by zacząć koszenie trawnika. Sprawdzą się na mniejszych przydomowych podwórkach. Ponadto, często to właśnie kosiarki elektryczne są mniejsze od tych spalinowych.

Oznacza to, że łatwiej manewruje się nimi pomiędzy grządkami z kwiatkami czy innymi elementami ogrodowej aranżacji.

Trzeba jednak pamiętać, że kosiarki elektryczne mogą okazać się nieco droższe w utrzymaniu.

Pobór prądu zależy tu jednak od konkretnego modelu.

Jeżeli chodzi o kosiarki spalinowe, to wystarczy wlać do nich odpowiednie paliwo. Niestety, kosiarki spalinowe są cięższe, przez co nie każdy radzi sobie z ich użytkowaniem. Jednak to właśnie ich większy ciężar wpływ m.in. na to, że lepiej nadają się do koszenia wyjątkowo trudnych terenów w tym wysokiej trawy.

Co więcej, ze względu na to, że nie ma ona połączenia z prądem, można jej używać przy mokrej trawie.

W związku z tym, wybierają określoną kosiarkę, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej cenę i koszty jej użytkowania. Ważne będzie również to, czy jesteśmy w stanie się nią obsłużyć.

Osobom, które są mniej sprawne i nie mają odpowiednio duże siły, zdecydowanie poleca się kosiarki elektryczne. Jeśli jednak nasz ogród jest naprawdę spory, a dodatkowo chcielibyśmy kosić jeszcze działkę oddaloną od budynku, powinniśmy zainwestować w bardziej uniwersalną kosiarkę spalinową.