Dofinansowanie wyjazdów wypoczynkowych dla emerytów

Chyba każdy z nas marzy o tym, że po przejściu na emeryturę nareszcie będzie dużo podróżował i poznawał nowe miejsca. Niestety polskie realia rzadko odpowiadają tym wyobrażeniom. Zwykle starsze osoby z trudem wiążą koniec z końcem, nie mówiąc już o pieniądzach na ciekawy wyjazd.

Czasem wystarczy jednak nieco samozaparcia, by marzenia o podróżach stały się możliwe. Nie będą to niestety zagraniczne wojaże, ale nawet niedaleka podróż często wystarczy by poprawić nam samopoczucie. W jej sfinansowaniu pomogą nam dofinansowania do wyjazdów wypoczynkowych. Program dofinansowań stworzono właśnie z myślą o emerytach. Wyjazdy są dofinansowywane z kieszeni pracodawcy, o ile założył on zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i wyrazi taką chęć.

Z przyznanych pieniędzy może być sfinansowany na przykład pobyt w sanatorium czy różne formy krajowego wypoczynku. Każdy pracownik zakładu, w którym działa zakładowy fundusz świadczeń socjalnych może ubiegać się o dofinansowanie, jednak kryterium jego przyznawania jest sytuacja socjalna poszczególnych pracowników.

W pierwszej kolejności na dofinansowanie mogą liczyć osoby o niskich dochodach, trudnej sytuacji rodzinnej (na przykład niepełnosprawność któregoś z jej członków) i pochodzące z rodzin wielodzietnych lub objętych bezrobociem.

Szanse na przyznanie dofinansowania zależą też od ilości złożonych wniosków. Przed wydaniem decyzji o przyznaniu dofinansowania pracodawca musi zapoznać się z sytuacją osoby wnioskującej o nie. W tym celu może zażądać od niej na przykład przedstawienia zaświadczeń o dochodach, również tych uzyskiwanych poza miejscem pracy lub uzyskiwanych przez współmałżonka.

Dopiero po kompleksowym przeanalizowaniu sytuacji życiowej osoby składającej wniosek, pracodawca decyduje o jego przyjęciu lub odrzuceniu. Podejmuje też decyzję o tym, czy wyjazd zostanie sfinansowany w całości przez zakład pracy, czy pokryje on tylko część kosztów wyjazdu.

Należy pamiętać o tym, że dofinansowania wyjazdów wynikają jedynie z dobrej woli pracodawcy i nie są wcale jego obowiązkiem. Z tego powodu niestety nie każdy emeryt może liczyć na dofinansowanie swojego wyjazdu, ale zawsze warto sprawdzić, czy były zakład pracy oferuje nam taką możliwość.

(Visited 3 times, 1 visits today)