Domowa hydroterapia – dla ciała i duszy

Osoby starsze, mające dużo wolnego czasu, często podejmują rozmaite formy rozrywki, by zlikwidować poczucie nudy i zmęczenia wciąż powtarzanymi, rutynowymi już czynnościami wykonywanymi, na co dzień. Jednak mało, kto rozważa takie opcje, jak samodzielne działania terapeutyczne.

Warto wiedzieć, że istnieje szereg rozwiązań pozwalających seniorom zachować lepszy stan zdrowia, niwelować ból i poprawiać kondycję psychiczną.

Relaks, inwestycja w lepsze samopoczucie to podstawowe zalety terapii, które można przeprowadzać we własnym domu. Do najciekawszych i najskuteczniejszych opcji należy hydroterapia. Odbywająca się przy użyciu wody, może pełnić liczne funkcje. Przede wszystkim, odpowiednio przygotowana kąpiel rozluźnia mięśnie i staje się wspaniałym odpoczynkiem. To szczególnie ważne dla seniorów, u których ból mięśni występuje wyjątkowo często.

Podobnie jest w przypadku stawów. Obciążone, niejednokrotnie dotknięte zwyrodnieniami, przy dobrze dobranej kąpieli mogą doznać ulgi. Ciepła woda rozkurcza mięśnie, a zabiegi uzupełniające pozwolą zadbać o skórę i stymulację tkanek. Oczywiście, w domu nie da się skorzystać z wszystkich dobrodziejstw wody, jednak część koncepcji jest prosta do zorganizowania.

Kąpiel aromatyczna może uspokajać i rozluźniać, dzięki czemu zmniejszy ból stawów, mięśni, w tym także bóle kręgosłupa czy nerek. Wystarczy dodać do wody odrobinę olejku eterycznego. Dobrze jest wybrać te produkowane na bazie ziół, a nie zapachowych substancji chemicznych. Mamy wtedy pewność, że nie spowodują uczuleń. Ponadto, decydując się na zakup maty ozonowej możemy sprawić sobie prywatne SPA. Masaż wykonywany przy użyciu bąbelków powietrza pływających w wodzie wygładza skórę, przez co opóźnia efekty starzenia się, a dodatkowo minimalizuje bóle stawów i kości. Może też relaksować w tak dużym stopniu, że maty ozonowe są zalecane osobom cierpiącym na bezsenność lub nerwicę.

Do tego typu kąpieli można również dodawać olejki lub sole, co intensyfikuje działanie. Nie mając maty, możemy samodzielnie wykonywać masaże. Dostępne w drogeriach i aptekach, specjalistyczne gąbki, myjki, rękawice do masażu lub masażery pomagają w niwelowaniu napięcia mięśni. Rozmasowując stawy, likwidują liczne dolegliwości i pozwalają zyskać większą sprawność fizyczną.

Tego typu zabiegi będą idealne dla zmęczonego ciała, a jednocześnie staną się balsamem dla duszy. W tym wszystkim, nie wymagają dużego wkładu finansowego i niezwykle pozytywnie nastrajają na kolejne dni.

Autor: Sonata

(Visited 1 times, 1 visits today)