Dorosły alergik – jak sobie radzić z problemem?

Alergia to coraz powszechniejszy problem w naszym społeczeństwie. Na szczęście również i zakres metod, którymi można z nią walczyć z dnia na dzień jest coraz szerszy…

W celu skutecznego leczenia alergii w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić, na co jesteśmy uczuleni. Pomogą w tym testy wykonane przez alergologa. Ich wyniki są bardzo pomocne w dalszym postępowaniu.

Na ich podstawie alergik może ustalić,

których substancji powinien unikać.

W niektórych przypadkach jest to proste, na przykład wtedy, gdy jesteśmy uczuleni na orzeszki ziemne, czy mleko krowie. W innych całkowite unikanie alergenów jest niemożliwe, co szczególnie boleśnie odczuwają ci, którzy są uczuleni chociażby na pyłki traw.

W ich przypadku dąży się do zminimalizowania szkodliwego wpływu alergenu na organizm, na przykład poprzez częste mycie rąk czy unikanie zbyt długiego przebywania na zewnątrz w okresie szczególnie silnego pylenia.

Kolejnym etapem leczenia jest przyjmowanie odpowiednich leków.

Ich dobór to kwestia indywidualna, zależna od szeregu różnych czynników, dlatego należy go konsultować z lekarzem. Leki łagodzą objawy alergii, jednak nie są w stanie jej wyleczyć. Taką rolę spełnia natomiast odczulanie.

Alergik jest wystawiany na działanie alergenu, którego ilość jest stopniowo zwiększana. W ten sposób w jego organizmie wytwarzają się komórki odpornościowe, które odpowiadają za ograniczenie szkodliwego wpływu alergenu na organizm.

Taka terapia prowadzi do zmniejszania objawów alergii, a czasem nawet do ich całkowitego zaniku.