Emerycie – załóż konto bankowe, nie chodź na pocztę!

konto bankowe

W czasie ostatnich tygodni widzimy wyraźnie coraz większe trudności osób starszych w korzystaniu z bezpośrednich wizyt w bankach. Emerytura wybierana w okienku, długie kolejki przed instytucjami bankowymi i uciążliwe czekanie w coraz większych grupach ludzi, którzy w odstepnach o 1,5-2 metry wyczekują na swoją kolejkę do wejścia. Zamiast tego – o wiele wygodniej byłoby otworzyć własne konto bankowe i nie musieć więcej stać w kolejkach wtedy, gdy stojąw nich wszyscy.

Korzyści posiadania konta bankowego dla osoby starszej

Wśród wielu zalet posiadania własnego konta bankowego jedną z głównych jest właśnie fakt, że po pierwsze nie trzeba trzymać całej gotówki w domu, a po drugie można wygodnie zapłacić comiesięczne rachunki (woda, czynsz, prąd, gaz) bez obowiązku wybrania się z gotówką na pocztę. Korzystanie z konta bankowego wymaga wprawdzie nieco wprawy i umiejętności obsługi komputera, ale można sobie z tym poradzić nawet wtedy, jeśli sami się na tym nie znamy.

Senior i obsługa konta bankowego? Ale jak?

Żeby ułatwić sobie korzystanie z konta bankowego przez internet, wystarczy po jego założeniu poprosić dziecko lub wnuka o to, że jednorazowo ustawiło nam na koncie kilka stałych rzeczy. Może to być np. wstawienie na koncie zlecenia wykonywania stałej płatności za czynsz, gaz, czy prąd, tak, żeby płatność taka sama się robiła zawsze w kilka dni po otrzymaniu emerytury. Dobrym pomysłem może być również poproszenie wnuka, żeby odwiedził babcię lub dziadka raz w miesiącu, w konkretnym dniu i bezpośrednio przy nim ustawiał wymagane przelewy. Tym sposobem senior, właściciel konta bankowego widzi dokładnie co robi wnuk, czuwa nad danym mu dostępem do konta i ma pewność, że wszystko jest zrealizowane tak, jak trzeba.
A dodatkowym plusem będą odwiedziny wnuka.

Po kilku takich wizytach może się okazać, że senior sam już będzie wiedział jak obsłużyć konto bankowe, i doskonale sobie z tym poradzi.

Jak wybrać konto bankowe dla seniora?

Przede wszystkim warto skorzystać z porównania ofert takich kont bankowych. Można do tego wykorzystać specjalne porównywarki, które pozwalają wpisac podstawowe rzeczy ważne dla seniora i na ich podstawie wybrać konto bankowe.

Przykładowa porównywarka kont bankowych – tutaj.

porownanie kont bankowych

Dodatkowo, można również szczegółowo przejrzeć wszystkie oferty banków związane z prowadzeniem konta bankowego dla seniora. Wspólną listę wszystkich takich kont można znaleźć tutaj: konta bankowe lista.
Oczywiście pojedyncze przeglądanie ofert kont osobistych jest bardzo mozolnym zajęciem i wymaga dużej znajomości słownictwa bankowego, co nierzadko jest problem dla osób młodych, a co dopiero dla starszych, dlatego opcja wybrania porównywarki kont bankowych wydaje się być o wiele lepsza.

Większość współczesnych kont bankowych jest dzisiaj zupełnie bezpłatna, więc nie naraża osób starszych na dodatkowe wydatki.

Posiadanie konta bankowego pozwoli również emerytowi lepiej dbać o swoje zdrowie: w czasach szalejącego koronawirusa, pandemii i możliwości zarażenia się, konto likwiduje konieczność chodzenia do banku, stania w kolejkach i dotykania przedmiotów, które teoretycznie mogą być skażone bakteriami i wirusami.

O takie konto powinna zadbać również najbliższa rodzina seniora tak, by nie musieć co miesiąc martwić się o jego zdrowie przy kolejnym wychodzeniu na pocztę, żeby zapłacić rachunek i tym samym narażaniu się bliskiej osoby starszej na ryzyko zachorowania.

(Visited 9 times, 1 visits today)