Niektórzy emeryci nie muszą samodzielnie rozliczać podatku. Dotyczy to głównie tych, którzy uzyskali dochód jedynie z emerytury. Z niektórych względów może być jednak korzystne złożenie zeznania samodzielnie, i nie zostawianie tego ZUS-owi.

Sytuacje, w których emeryt musi złożyć PIT

Emeryt ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe, jeżeli oprócz emerytury, posiadał również inne źródła dochodu, na przykład praca albo wynajem mieszkania.

Inna sytuacja, w której nie może rozliczyć emeryta ZUS (ani KRUS), to sytuacja, w której emeryt przez część roku otrzymywał emeryturę z ZUSu a przez część z KRUSu. Zeznanie podatkowe należy złożyć również wtedy, kiedy emerytura była wypłacana przez więcej niż jedną jednostkę organizacyjną ZUS albo KRUS. Mże to mieć miejsce w przypadku zmiany miejsca zamieszkania w trakcie roku.

Zalety złożenia PIT samodzielnie

Poza sytuacjami wymienionymi powyżej, emeryt nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego. Otrzyma od ZUSu albo KRUSu zeznanie PIT-11a/PIT-40a, ale jeżeli do 30 kwietnia nie złoży samodzielnie odpowiedniego formularza (zwykle PIT-37), urząd skarbowy uzna za obowiązujące zeznanie te, które przesłał organ rentowy.

Nie każdy emeryt zdaje sobie jednak sprawę, że pozostawiając rozliczenie podatku organowi rentowemu traci niektóre przywileje.

Jednym z przywilejów jest możliwość przekazania 1% podatku organizacji pożytku publicznego. Jest to pomoc dla organizacji, która nic nie kosztuje, ponieważ przekazana zostaje część podatku, którą i tak podatnik musi zapłacić. Może jednak zdecydować, czy przekaże to Skarbowi Państwa, czy potrzebującym. Organizacji pożytku publicznego jest mnóstwo, my polecamy Fundację Alivia, która pomaga chorym na nowotwory.

Innym z przywilejów, z jakiego mogą skorzystać osoby samodzielnie składające PIT to ulgi podatkowe. Wśród ulg istnieje na przykład ulga rehabilitacyjna, bardzo korzystna dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Inną ulgą jest ulga za wydatki na internet, albo ulga za darowizny przekazane w trakcie roku. Osoby, które chcą rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem, również muszą samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe.

Czy rozliczenie PIT jest trudne?

Wbrew powszechnym opiniom wypełnienie zeznania podatkowego nie jest trudne. Od kilku lat istnieją specjalne programy, które obliczają podatek i znacznie ułatwiają wypełnienie zeznania rocznego. Nie trzeba już dokonywać żadnych skomplikowanych rachunków, a jedynie przepisać na PIT-37 kwoty wykazane na PIT-11a/40a.

(Visited 77 times, 1 visits today)