Leczenie aparatami ortodontycznymi jest coraz bardziej popularne nie tylko wśród ludzi młodych, ale również wśród dorosłych osób niezadowolonych ze swojego uzębienia i pragnących zniwelować wadę zgryzu.

Ale są też osoby, które uważają, że noszenie aparatu ortodontycznego jest niewygodne, nieestetyczne, szkodliwe dla zębów i wymaga zbyt wiele czasu. Stomatolodzy ortodonci rozwiewają te mity i potwierdzają, że dzięki zastosowaniu innowacyjnych systemów uchwytów, korekta zgryzu nie jest zadaniem tak trudnym.

Leczenie ortodontyczne i jego etapy

Etapy leczenia aparatami ortodontycznymi

Przed rozpoczęciem leczenia należy zdecydować o rodzaju aparatu ortodontycznego. Najstarsza, sprawdzona i niedroga korekta zgryzu to instalacja metalowych zamków, nowoczesny design, który w ogóle nie jest nieporęczny i nie powoduje dużo dyskomfortu podczas noszenia. Bardziej innowacyjne, ale również droższe opcje to aparaty ortodontyczne wykonane z kompozytu lub przezroczystych materiałów ceramicznych. Ceramiki, dostosowują się do naturalnego koloru szkliwa, pozostając prawie niewidoczne.

Dla tych, którzy ze względu na ich specyfikę pracy nie mogą sobie pozwolić, aby nosić aparat ortodontyczny lub po prostu nie chcą wiedzieć zamków na zębach istnieją specjalne niewidoczne aparaty ortodontyczne, które są przyczepione do wewnętrznej strony zębów.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie prace wstępne przed ustaleniem konkretnego rozwiązania wykonywane są przez stomatologa niezależnie, bez obecności pacjenta. W większości przypadków aparaty ortodontyczne zostaną ustalone w sposób bezpośredni, czyli będą przyklejane do każdego zęba oddzielnie.

Przebieg zakładania aparatu ortodontycznego

Zgłaszając się do gabinetu stomatologicznego, trzeba być przygotowanym do przejścia określonej procedury. Stomatolog ortodonta po oczyszczeniu i osuszeniu zębów, nakłada na zęby podkład i klej a następnie aparaty ortodontyczne są przymocowane naprzemiennie do zębów. Po tych czynnościach następuje najbardziej niebezpieczny i pracochłonny etap to znaczy usunięcie nadmiaru kleju, który rozprzestrzenia się na powierzchni szkliwa pod naciskiem aparatu ortodontycznego.

Wiele osób pyta stomatologa czy konieczne jest usuwanie nadmiaru kleju, czy można ta procedurę pominąć. Jest to konieczne, ponieważ pod wpływem kwasów zawartych w żywności, ten nadmiar plami i psuje wygląd zębów. Niestety, na tym etapie ortodonta może popełnić błąd i usunąć zbyt dużo kleju, co powoduje powstawanie szczelin między szkliwem a aparatem. Jednak takie przypadki są niezwykle rzadkie, dlatego nie należy martwić się taką ewentualnością.

(Visited 34 times, 1 visits today)