Na rynku usług związanych ze zdrowiem dostępnych jest coraz więcej różnego rodzaju terapii uzupełniających podstawowe leczenie. Do jednej z nich należy fizjoterapia. Fizjoterapia jest to metoda leczenia, która polega na wykorzystaniu zjawiska reaktywności organizmu ludzkiego na przesyłane bodźce. Fizjoterapia dzieli się na balneoterapię, klimatoterapię i hydroterapię. Dalej na kinezyterapię, fizykoterapię oraz terapię manualną i masaż leczniczy.

Fizjoterapia – to warto wiedzieć!

Na czym polega fizjoterapia? Proces fizjoterapii polega na odpowiednim dobraniu bodźca w celu wywołania określonej reakcji, które spowodują usprawnienie procesu walki z określoną chorobą. Podstawowym celem dla jakiego stosuje się fizjoterapię jest usunięcie zachodzących w organizmie procesów chorobowych. Dalej zapobieganie nawrotom choroby, zahamowanie postępowania schorzenia, usunięcie wszelkich objawów choroby. I na koniec wspomożenia procesu powrotu do pełnego zdrowia.

Priorytetowym zadaniem, jakie ma spełnić leczenie fizjoterapią jest zwalczanie bólu, zapobieganie stanom zapalnym oraz doprowadzenie do sytuacji, kiedy u pacjenta zostanie usprawnione działanie narządów.

Leczenie i rehabilitacja

Tę metodę leczenia stosuje się w momencie wystąpienia chorób układu nerwowego, oddechowego, krążenia, pokarmowego, przemiany materii, ale także jeśli występują choroby skórne, choroby nosa, gardła, uszu, krtani. W zależności od rodzaju schorzenie fizykoterapia stanowi element leczenia podstawowego bądź też leczenia uzupełniającego.

Zabiegi, jakie wykonywane są w ramach leczenie fizjoterapii stosuje się zarówno w prywatnych gabinetach fizjoterapii jak i w przychodniach i poradniach przyszpitalnych, które posiadają działy fizjoterapii. W zakresie leczenia ambulatoryjnego fizjoterapia najczęściej stosowana jest w rehabilitacji narządu ruchu, gdzie pełni rolę terapii wspomagającej.

Istnieje cała grupa chorób w których już po etapie leczenia podstawowego stosuję się, jako terapię uzupełniającą, fizjoterapię. Ma to na celu wsparcie procesu wychodzenia z choroby oraz wspomożenia powrotu do dawnej sprawności.

Do takich typowych przykładów chorób, w których fizjoterapia wykorzystywana jest jako leczenie uzupełniające należą m.in. rehabilitacja po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, rehabilitacja z wykorzystaniem metod fizjoterapii po zszyciu uszkodzonego ścięgna Achillesa.

(Visited 6 times, 1 visits today)