Wiele elementów w codziennym życiu człowieka wpływa na to jakie mamy samopoczucie. Podstawowe z nich to na pewno odżywianie, tryb życia, zaspokojenie potrzeb emocjonalnych.

A to, co dla wielu osób wydaje się nie mieć większego znaczenia to ruch, ćwiczenia fizyczne, dbałość o własną kondycję. Jeśli waga i sylwetka mieszczą się w ogólnie przyjętej normie, wiele osób błędnie uważa, że jest zwolniona z konieczności dbania o wygląd.

Rzeczywiście nie każdy jest sportowcem, zatem nie każdy potrzebuje mieć super sprawność, wygimnastykowane ciało i piękną rzeźbę ramion.

Ruch to zdrowie!

Ale niewątpliwie każdy powinien dbać o swoje ciało również w znaczeniu kondycji fizycznej. Jeśli wpadamy do autobusu zdyszani i ledwo łapiemy oddech po przebiegnięciu paru metrów, to raczej nie jest to kondycja godna pozazdroszczenia.

Ta tolerancja dla osób, które nie uprawiają żadnego rodzaju sportu, wynika z norm społecznych jakie obowiązują w Polsce. Ruch dla zdrowia wciąż jeszcze jest traktowane jako hobby, a nie norma, dlatego tak ważne jest promowanie uprawiania sportu wśród dzieci i dorosłych.

Dla wielu osób, które nawet miałyby ochotę uprawiać sport przeszkodą jest brak czasu, chęci i pieniędzy, a czasami jedno i drugie.

Ćwicz w domu – to działa!

Ale może właśnie dla takich osób alternatywą jest wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych w domu? Dobrym rozwiązaniem jest zakup karimaty, która pozwala wykonywać ćwiczenia niezależnie od rodzaju podłogi w pomieszczeniu w którym ćwiczymy. Jeśli jednak mamy pewne możliwości finansowe możemy zakupić różnego rodzaju przyrządy do ćwiczeń w domu.

Taka przenośna sala fitness może wzmocnić naszą motywację do systematycznego ćwiczenia, bo skoro już kupiło się sprzęt to warto by z niego korzystać. Ciekawym pomysłem jest organizowanie domowego fitness dla przyjaciół, gdzie, jeśli tylko pozwalają na to warunki domowe, urządzamy ćwiczenia gimnastyczne w grupie.

Jest to doskonała mobilizacja dla tych osób które same nie są w stanie zmusić się do gimnastyki.

Oczywiście grupy te nie mogą być zbyt liczne, ale ich liczebność w zasadniczym stopniu uzależniona jest od powierzchni, która jest do dyspozycji.

Jeśli chodzi o same ćwiczenia to zarówno w prasie jak i Internecie można wyszukać sobie ćwiczenia odpowiadające naszym potrzebom. Spotkanie w grupie mogą polegać na tym, że kolejno każda z osób proponuje jakiś fajny zestaw ćwiczeń, które skomplikowanie nie jest wysokie, a pomaga nam poprawić samopoczucie i zyskać więcej energii na każdy nowy dzień.

Roma Czerkas

(Visited 42 times, 1 visits today)