Jak dbać o zęby po 60-tce?
Uśmiech to niewątpliwie jeden z najważniejszych atrybutów ludzkiej twarzy. Przydaje się we wszelkich kontaktach interpersonalnych, bo pokazuje ludziom nasze pozytywne nastawienie, a poza tym dodaje nam po prostu atrakcyjności.
Jak dbać o zęby w wieku senioralnym?
Żeby jednak zęby wyglądały ładnie, a do tego były zdrowe i mocne, trzeba o nie odpowiednio dbać. Pielęgnację uzębienia należy zacząć od najmłodszych lat. Dzieci powinny uczyć się właściwego traktowania jamy ustnej, by w późniejszym wieku nie mieć problemów z chorującymi i psującymi się zębami. Poza szczotkowaniem, nitkowaniem i innymi formami czyszczenia, ważne są tez regularne wizyty kontrolne u dentysty.
Dobry stomatolog Warszawa powinien nie tylko przeglądać i leczyć zęby, ale również udzielać porad odnośnie ich odpowiedniej pielęgnacji. Ważne jest przy tym, żeby specjalista potrafił określić potrzeby uzębienia wynikające z wieku pacjenta. Chociaż różnice nie są duże, to jednak troska o zęby małych dzieci i nastolatków wygląda nieco inaczej niż dbałość o zęby osób dorosłych. W późniejszym wieku bardzo ważne pozostaje mycie zębów dwa razy na dzień.
Jaka pasta do zębów?
Najlepiej czyścić je pastą fluorową, która pomaga usuwać płytkę nazębną, która przyczynia się do rozwoju próchnicy. Istotne jest także korzystanie z nici dentystycznej, która pozwala usuwać drobinki pokarmu, a tym samym zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego. Liczy się też odpowiednia dieta, w której najlepiej ograniczyć cukry i skrobię, ponieważ powodują one niszczenie szkliwa przez kwasy.
Dorośli powinni też uważniej przyglądać się swoim dziąsłom. Ich schorzenia mogą doprowadzać do późniejszych problemów z samymi zębami. W razie nadmiernej tkliwości dziąseł, ich zaczerwienienia lub bólu, należy skonsultować się z dentystą. Po 60. roku życia nasilać może się nadwrażliwość zębów, dlatego warto unikać potraw i napojów o skrajnych temperaturach.
Wizyty u dentysty
W tym okresie życia, gdy żeby są już mocno wyeksploatowane, przydadzą się częstsze wizyty kontrolne. W razie, gdyby okazało się, że zęby są uszkodzone, a przez to osłabione, stomatolog powinien zaproponować nałożenie na nie korony, która przykryje je częściowo lub w całości. W ten sposób nie tylko wzmacnia się żeby, ale też poprawia ich wygląd i kształt.