Asertywność, czyli umiejętność mówienia „nie” to bardzo przydatna cecha w dzisiejszych z nas. Wielu z nas jej nie posiada, przez co często jesteśmy wplątywani w różne sytuacje wbrew swoim osobom. Szczególnie często przydarza się to osobom starszym. Ich dobre serce i łatwowierność sprawiają, że bardzo często padają ofiarami różnych oszustów i nieuczciwych sprzedawców. Umiejętność odmawiania w wielu przypadkach mogłaby okazać się pomocna w unikaniu tego typu nieprzyjemnych sytuacji.

Jak być asertywnym i nauczyć się odmawiać?

Nie każdy z nas się z nią rodzi, ale każdy może się jej nauczyć. Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę, że to nasze potrzeby i nasze własne dobro powinny być dla nas najważniejsze. Tak długo, jak długo nie ranimy przy tym innych, powinniśmy o nie walczyć. Nie można zgadzać się na coś, co nie jest zgodne z naszą wolą „dla świętego spokoju”.

Musimy nauczyć się głośno i wyraźnie wyrażać swoje zdanie.

Ważna jest też umiejętność mówienia o sobie, swoich emocjach i potrzebach. Jeśli nie wypowiemy na głos swojego zdania czy prośby, nie powinniśmy liczyć na to, że inne osoby same domyślą się, czego potrzebujemy. Nie powinniśmy też przepraszać, jeśli naprawdę nie czujemy się winni. Przede wszystkim nie powinniśmy przepraszać, jeśli komuś odmówimy. Spełnianie próśb i życzeń innych osób nie jest naszym obowiązkiem, szczególnie, jeśli nie są one zgodne z naszą własną wolą.

Asertywność i mowa ciała

Oprócz przekazu werbalnego ważna jest także mowa ciała. Nasza postawa, sposób mówienia i gestykulacja powinny wzmacniać wymowę naszych słów i potwierdzać je. Prośba wypowiedziana cichym, drżącym głosem nie odniesie takiego samego efektu, jak ta sama prośba wypowiedziana w sposób stanowczy i zdecydowany.

Nie należy jednak mylić asertywności z agresją. Nasza postawa nie może ranić innych. Nie możemy napadać na naszego rozmówcę, ani mu grozić. Powinniśmy być spokojni, ale stanowczy. Tylko wtedy odniesiemy oczekiwany sukces. To cieszy, że asertywność przestaje być wreszcie tylko modnym słowem.

Coraz więcej osób stara się wprowadzać tą postawę w życie. Ty także możesz dołączyć do osób, które aktywnie starają się o swoje szczęście. Wystarczy tylko chcieć.

(Visited 1 times, 1 visits today)