Jak nauczyć się oszczędzania?

Umiejętność oszczędzania jest niesamowicie ważna. Bowiem zgromadzone środki „na czarną godzinę” pozwalają nam na pewne poczucie bezpieczeństwa oraz na zabezpieczenie siebie w sytuacji, gdy te środki okażą się niezwykle potrzebne. Oszczędzamy „na wszelki wypadek”, na nowe meble do domu, na studia dzieci. Bez znaczenia na co dokładnie oszczędzamy, najpierw musimy wiedzieć jak nauczyć się oszczędzania oraz co zrobić, by stało się to dużo łatwiejsze.

Pieniądze wydaje się bardzo łatwo i szybko, gorzej z oszczędzaniem – nie jest to takie łatwe. Przede wszystkim najważniejsza będzie silna wola i pewnego rodzaju upór, dzięki którym będziemy dążyć do celu i oszczędzać. Spójrzmy więc na sposoby oszczędzania, które każdy z nas może wprowadzić w swoje życie.

Na samym początku musimy stwierdzić jedno – bez znaczenia ile zarabiamy, czy są to satysfakcjonujące zarobki czy też nie – w każdej sytuacji można oszczędzać. I tak najważniejszym elementem w oszczędzaniu będzie umiejętność właściwego zarządzania swoimi finansami. Jak wiele osób po otrzymaniu wypłaty wydaje pieniądze bez opamiętania, a pod koniec miesiąca odlicza dni do następnej wypłaty? Dlatego tak istotne jest, by całą wypłatę jeszcze na początku miesiąca właściwie i rozsądnie rozplanować. Mając przed sobą miesięczną wypłatę powinniśmy ją podzielić na to, co musimy wydać na rachunki, na żywność i inne opłaty, a to co zostaje – schować, nie wydawać i zaoszczędzić. Dzięki tak rozplanowanym finansom wydanie pieniędzy na coś „nadprogramowego spoza listy” będzie nieco trudniejsze.

Bardzo pomocne okazuje się prowadzenie finansowego dziennika. Każdego dnia zapisujemy, ile i na co wydaliśmy. Jest to również dobra metoda na kontrolowanie swoich finansów i na zaoszczędzenie.

Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie odkładać comiesięcznej kwoty z naszej pensji, to warto pomyśleć o lokatach oszczędnościowych. Przy takiej lokacie podpisujemy zobowiązanie, które zmusi nas do wpłacania określonej kwoty każdego miesiąca na nasze konto oszczędnościowe. Bardzo często przy tego typu usłudze bankowej nie możemy wypłacać zgromadzonych środków w dowolnym czasie, a dopiero po zakończeniu lokaty. Wiele osób stosuje właśnie taką metodę oszczędzania w sytuacji, kiedy samodzielne oszczędzanie sprawia nam trudności. W dodatku mamy tą świadomość, że nasze pieniądze są bezpieczne, a oszczędności rosną.

Bardzo dobrym sposobem oszczędzania jest również gromadzenie wszystkich monet znalezionych w naszym portfelu. Płacąc w sklepie gotówką bardzo często dostajemy drobniaki, które nie mają dla nas aż tak dużej wartości. Okazuje się, że wrzucając codziennie kilka monet do skarbonki, możemy uzbierać naprawdę całkiem niezłą sumę.

Zaoszczędzone pieniądze możemy zainwestować by zaoszczędzić więcej, wydać na od dawna planowany zakup, czy też po prostu zabezpieczyć się na gorsze czasy. Bez wątpienia oszczędzanie jest istotne i każdy z nas powinien wybrać metodę, która będzie skutkować najlepiej. W pewnym sensie oszczędzanie jest oznaką dorosłości i trzeźwego spojrzenia na świat. Jak wielu z nas oszczędza?

Artykuł przygotował niezależny doradca kredytowy Tomasz Wostal http://tomaszwostal.pl

(Visited 2 times, 1 visits today)