Jak nie dać się oszukać na aukcjach internetowych?
Nowoczesna komunikacja charakteryzuje się niebywale szybkim przekazem informacji, natomiast współczesny człowiek niekiedy ma problem, żeby dostosować się do stylu życia pędzącemu ku wielkiej niewiadomej.
Uważaj w internecie – jak nie dać się oszukać?
Nie warto się jednak stresować rzeczami na, które nie mamy właściwie wpływu i pozostaje nam jedynie zacząć korzystać z dobrodziejstw choćby Internetu. Popularność biją sklepy internetowe oraz aukcje rozmaitych przedmiotów przeprowadzane w sieci. Niestety, tak jak w świecie rzeczywistym, również w świecie wirtualnym zdarzają się oszuści, którzy starają się naciągnąć nas na pieniądze.
Z tego względu, dobrze jest ze wzmożoną uwagą śledzić oferty aukcji. Pamiętajmy, że najbardziej podejrzane są te aukcje, na których sprzedaje się dość drogie przedmioty, poniżej ich wartości. W pierwszej chwili wydaje nam się taka oferta bardzo kusząca i zaczynamy się nią interesować.
Haczyki na aukcjach
I tu mamy pierwszy haczyk, ponieważ tego typu sprzęty są albo uszkodzone, o czym nie jesteśmy uprzedzeni, albo pochodzą z kradzieży. Jeśli mamy do czynienia ze sprzętem kradzionym i przestępstwo zostanie zgłoszone na policję. To… większości przypadków, możemy pożegnać się zarówno ze sprzętem, jak i z naszymi pieniędzmi.
Zakupiony przedmiot wróci do właściciela, a oszust nie odda nam już raczej pieniędzy. Warto zastanowić się, czy nie możemy takiego przedmiotu kupić w sposób tradycyjny? Np w sklepie lub komisie, gdzie możemy towar obejrzeć i dotknąć. Jeśli jednak decydujemy się na kupno przez internet, sprawdźmy dokładnie wiarygodność sprzedawcy.
Komentarze i opinie
Możemy prześledzić historię jego komentarzy. Wiadomo, że im więcej komentarzy negatywnych lub neutralnych, tym mniej godny zaufania jest sprzedawca. Przeczytajmy wszystkie informacje zamieszczone na stronie aukcji.
Jeśli pośród nich znajdzie się coś podejrzanego, piszemy do sprzedającego wiadomość e – mail z zapytaniem dotyczącym wystawionego przedmiotu i naszych wątpliwości. Zwracajmy uwagę także na wszystkie opłaty, jakie po drodze musimy uiścić.
Jeśli kupujemy na przykład kije trekkingowe, sprawdzamy, czy cena obejmuje jedną sztukę, czy jedną parę. Podobnie, trzeba dokładnie sprawdzić koszt przesyłki.