Emerytura w Polsce kojarzy się przede wszystkim… z jej niskością. Z każdej strony jesteśmy zasypywani informacjami o tym, jak mało możemy dostać, nawet mimo wieloletniej pracy. Z tego powodu wielu z nas coraz częściej (i wcześniej) zaczyna myśleć o samodzielnym oszczędzaniu – tylko w jaki sposób to robić? Oto kilka rad, dzięki którym będziemy mogli zapewnić sobie godne życie na emeryturze.

Jak oszczędzać?

Przede wszystkim systematycznie. Nawet małe sumy odkładane co jakiś czas, ale z zachowaniem stałej częstotliwości, mogą znacznie pomnożyć nasz emerytalny majątek. Jak mówi znane przysłowie, ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka.

Odpowiedzialnie. Chociaż chwilówki online sprawdzają się przy nagłych potrzebach finansowych, lepiej nie planować oszczędzania na emeryturę z ich pomocą. a jeśli już chcemy z nich skorzystać, warto szukać firm oferujących na przykład pierwszą darmową pożyczkę i pożyczyć daną kwotę bez dodatkowych kosztów i koniecznie spłacić ją w wyznaczonym terminie. Dobrym wyjściem okaże się jeden z dostępnych funduszy – IKE albo IKZE. Tak ulokowana inwestycja zwróci się w postaci zwiększonego kapitału.

Realnie. Zastanówmy się, jak wysoką emeryturę chcielibyśmy uzyskać i ile potrzebujemy, by zlikwidować rozdźwięk między spodziewaną a oczekiwaną kwotą. Na tej podstawie możemy oszacować wysokość składki, którą rozdzielimy na lata pozostałe do emerytury. Warto pamiętać, by nie przekraczała ona naszych aktualnych możliwości finansowych oraz brać pod uwagę wszelkie życiowe zmiany, które mogą na nich zaważyć.

Efektywnie. Pieniądze odkładane na emeryturę powinny być przeznaczone właśnie na nią. Nie na spłacenie kredytu czy kupno samochodu, nie na „czarną godzinę”. To nasz kapitał na przyszłość – warto więc o niego zadbać, a bieżące potrzeby realizować z pomocą aktualnego stanu konta.

Gdzie oszczędzać?

Rachunek oszczędnościowy – nie posiada wymagań co do minimalnej wysokości oraz częstotliwości wpłat. Niezaprzeczalną zaletą jest też fakt, że w każdej chwili możemy skorzystać ze zgromadzonych środków, bez konieczności opłacenia odsetek. Jedynym warunkiem jest wypłacenie całości zgromadzonych środków.

Konto IKE – czyli Indywidualne Konto Emerytalne, znajdziemy je w ofercie wielu banków i zakładów ubezpieczeniowych. Wpłaty własne mogą być dokonywane w dogodnych dla nas terminach, nie są też opodatkowane tzw. podatkiem Belki. Warunkiem uzyskania ulg podatkowych jest wypłacenie środków dopiero po ukończeniu 60. roku życia (lub 55., w przypadku wcześniejszej emerytury).

Konto IKZE – bardzo podobne do IKE, z jedną wyraźną różnicą – podlega opodatkowaniu. Możemy jednak wprowadzić oszczędności uzyskane z tytułu konta IKZE do PIT-u i tym samym odpisać sobie ulgę podatkową.

Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe – sposób trochę mniej znany, lecz również efektywny. Polega na ulokowaniu oszczędności w krajowe albo zagraniczne fundusze kapitałowe, przy jednorazowej wpłacie większej kwoty lub systematycznym zasilaniu konta. Plusem tego rozwiązania jest możliwość zyskania ubezpieczenia.

Oszczędzanie na emeryturę, choć może wydawać nam się nieco abstrakcyjne, jest warte tego, by poświęcić mu trochę uwagi. Sytuacja gospodarcza, polityczna i demograficzna zmienia się bowiem tak dynamicznie, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądała za 20 czy 30 lat. Dzięki systematycznemu oszczędzaniu mamy możliwość zabezpieczenia swojej przyszłości – dlaczego by więc z tego nie skorzystać?

(Visited 10 times, 1 visits today)