Osoby starsze są najbardziej narażone śmiertelnymi skutkami zarażenia koronawirusem. Z dnia na dzień przybywa chorych, a polskie szpitale stoją na krawędzi wydolności. Dlatego trzeba bezwzględnie stosować się do kilku podstawowych procedur, by nie tylko uniknąć zarażenia, ale też nie trafić do lekarza z powodu innego schorzenia.

Jak przetrwać trudny czas?

Pandemia staje się coraz groźniejsza,  rząd wprawdzie wysyła kilka razy dziennie hurra optymistyczne komunikaty, nie dajmy się jednak zwieść zapewnieniom, że wszystko jest pod kontrolą.

Doskonałym sposobem na pokonanie objawów pocovidowych są wakacje, a najlepiej wakacje w Polsce.

Trzeba samemu o siebie zadbać, a by to zrobić skutecznie należy przede wszystkim ograniczyć do minimum wszelkie kontakty z innymi osobami. Nie oznacza to wcale zamknięcia się w domu na cztery spusty i czekania. Od czasu do czasu, póki jeszcze wolno, powinno się wyjść gdzieś w plener i wykorzystać ten czas na mały rozruch. Ci, którzy mają ogródki działkowe mogą zacząć ich wiosenne porządkowanie – ruch na świeżym powietrzu nie zaszkodzi, byle tylko unikać kontaktów z innymi. Inni nie posiadający „kawałka ziemi” powinni ruszyć np. z kijkami do Nordic Walking w trasę lub spróbować lekkiego biegu po lesie. Zasada nr 1 – trzymać się w bezpiecznej odległości (min. 2 m) od napotkanych podczas wycieczki ludzi.

Wakacje w bezpiecznym otoczeniu

Dobrze też skorzystać z dostępnej już w wielu miejscowościach pomocy osobom starszym w robieniu zakupów. Nie należy zwlekać z nawiązaniem kontaktu i nie wstydzić się poprosić o pomoc – im rzadziej będzie się robić zakupy, tym większa szansa na uniknięcie zarażenia koronawirusem.

Warto też zatroszczyć się o podniesienie odporności organizmu, żeby uniknąć innych chorób. Jeść więcej zup niż zwykle, łykać witaminy, hartować się pod prysznicem w chłodnej, a najlepiej zimnej wodzie, zmniejszyć ilość cukru w diecie – np. zamiast czekolady do wieczornego filmu – mini sałatka z owoców z dodatkiem jogurtu naturalnego.

Nie warto też odkładać na później zaległych domowych zajęć. To dobry czas żeby zrobić gruntowne porządki w domu, przewietrzyć szafy pozbywając się przy okazji nienoszonych od lat rzeczy, itp.

Wszyscy musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż w końcu uda się wynaleźć szczepionkę na koronawirusa. Do tego czasu przebywajmy w domu i odnawiajmy kontakty telefoniczne ze starymi znajomymi.

(Visited 28 times, 1 visits today)