Jak przetrwać pandemię

Osoby starsze są najbardziej narażone śmiertelnymi skutkami zarażenia koronawirusem. Z dnia na dzień przybywa chorych, a polskie szpitale stoją na krawędzi wydolności. Dlatego trzeba bezwzględnie stosować się do kilku podstawowych procedur, by nie tylko uniknąć zarażenia, ale też nie trafić do lekarza z powodu innego schorzenia.

Pandemia staje się coraz groźniejsza,  rząd wprawdzie wysyła kilka razy dziennie hurra optymistyczne komunikaty, nie dajmy się jednak zwieść zapewnieniom, że wszystko jest pod kontrolą.

Trzeba samemu o siebie zadbać, a by to zrobić skutecznie należy przede wszystkim ograniczyć do minimum wszelkie kontakty z innymi osobami. Nie oznacza to wcale zamknięcia się w domu na cztery spusty i czekania. Od czasu do czasu, póki jeszcze wolno, powinno się wyjść gdzieś w plener i wykorzystać ten czas na mały rozruch. Ci, którzy mają ogródki działkowe mogą zacząć ich wiosenne porządkowanie – ruch na świeżym powietrzu nie zaszkodzi, byle tylko unikać kontaktów z innymi. Inni nie posiadający „kawałka ziemi” powinni ruszyć np. z kijkami do Nordic Walking w trasę lub spróbować lekkiego biegu po lesie. Zasada nr 1 – trzymać się w bezpiecznej odległości (min. 2 m) od napotkanych podczas wycieczki ludzi.

Dobrze też skorzystać z dostępnej już w wielu miejscowościach pomocy osobom starszym w robieniu zakupów. Nie należy zwlekać z nawiązaniem kontaktu i nie wstydzić się poprosić o pomoc – im rzadziej będzie się robić zakupy, tym większa szansa na uniknięcie zarażenia koronawirusem.

Warto też zatroszczyć się o podniesienie odporności organizmu, żeby uniknąć innych chorób. Jeść więcej zup niż zwykle, łykać witaminy, hartować się pod prysznicem w chłodnej, a najlepiej zimnej wodzie, zmniejszyć ilość cukru w diecie – np. zamiast czekolady do wieczornego filmu – mini sałatka z owoców z dodatkiem jogurtu naturalnego.

Nie warto też odkładać na później zaległych domowych zajęć. To dobry czas żeby zrobić gruntowne porządki w domu, przewietrzyć szafy pozbywając się przy okazji nienoszonych od lat rzeczy, itp.

Wszyscy musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż w końcu uda się wynaleźć szczepionkę na koronawirusa. Do tego czasu przebywajmy w domu i odnawiajmy kontakty telefoniczne ze starymi znajomymi.

(Visited 12 times, 1 visits today)