Jak znaleźć dobrą opiekunkę dla osoby starszej?

Opieka nad osobą starszą jest pracą niezwykle trudną i wymagającą od opiekuna silnej osobowości, właściwego podejścia do osoby schorowanej, umiejętności rozweselania i posiadania tego czegoś, co sprawia, że starsza osoba czuje się bezpieczna i szczęśliwa. Z drugiej strony bardzo często stawiamy jednak takim osobom wysokie wymagania, oferując jednocześnie.. niewielkie wynagrodzenie.

W internecie znajdziemy wiele ogłoszeń typu „poszukuję opiekunki dla osoby starszej”. Większość z nich wymaga od opiekuna braku nałogów, w tym palenia papierosów, dyspozycyjności, a także takich cech charakteru jak empatia.

Istotny jest także wiek, najlepiej do 55 lat, ale z doświadczeniem. Nie chcemy przecież powierzyć swojej rodziny komuś bez kompetencji. Zależy nam, zatem, aby była to specjalistka lub specjalista mogący zaoferować choremu pomoc na wysokim poziomie.

Wiele osób po kilku aferach z minionych lat dotyczących niekompetentnych opiekunek osób starszych, ale i dzieci straciło zaufanie do przedstawicieli tego zawodu. Stąd też pochodzi duża ostrożność wśród tych, którzy zamierzają znaleźć opiekuna. Możemy rozpocząć poszukiwania właśnie zamieszczając ogłoszenie w gazecie lub właśnie w internecie. Jeśli zgłoszą się jakieś osoby chętne i zainteresowane podjęciem się takiej pracy, możemy przeprowadzić pewnego rodzaju rozmowę kwalifikacyjną.

W większości, jako opiekunki pracują osoby z wykształceniem pielęgniarskim. Jest to jeden z lepszych wyborów, jakich możemy dokonać, ponieważ taka osoba będzie miała niejakie doświadczenie i pojęcie o opiece nad osobą starszą, ze względu na wykształcenie w tym kierunku.

Inną opcją jest wybór osoby, która może pochwalić się przebytymi kursami. Na tego typu kursach przyszli opiekunowie poznają między innymi rodzaje diet, przebywają warsztaty psychologiczne, poznają regulamin i obowiązki opiekuna, sposoby udzielania pierwszej pomocy przed lekarskiej, dowiadują się jak postępować w przypadku schorzeń poszczególnych kładów człowieka.

Osoby uczestniczące w takich kursach zdobywają wiedzę zarówno praktyczną, jak i teoretyczną.
Absolwent kursu na opiekuna osób starszych otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodne ze wzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Możliwość przebywania osoby schorowanej w domu, a nie w szpitalu lub innej instytucji jest dla niej bardzo ważna, dlatego wybierając wśród setek ogłoszeń – tą właściwą opiekunkę starajmy się sprawdzić ją na tyle możliwie, żebyśmy później nie musieli żałować swojego wyboru i zostawiając mamę, czy babcię pod opieką osoby obcej – byli stuprocentowo pewni jej kwalifikacji i miłego usposobienia.

(Visited 6 times, 1 visits today)