Wiele osób przechodząc na emeryturę nie potrafi znaleźć sobie miejsca w zaistniałej sytuacji – czują się opuszczeni i samotni, a na „siłę” chcą być potrzebni. Jeżeli w pobliżu zamieszkują wnuki, a dziadkowie mają zdrowie i chęci poświęcać im swój czas, to mają wypełnione dni.

Ale nie każdy ma wnuki mieszkające w pobliżu i wymagające opieki, a czymś trzeba wypełnić wolny czas.

Nie! – telewizor i seriale, nie! – życie z bohaterami filmów i ich problemami, a życie z ludźmi i wśród ludzi. Łatwiej mają emeryci żyjący we dwójkę pod jednym dachem – oni są potrzebni sobie nawzajem.

Dlaczego warto posiadać psa?

Zdrowie i kondycja fizyczna pozwalająca na wycieczki, podróże, spełnianie pasji poza domem, nie zachęca do ściągnięcia „przyjaciela” do domu, który wymaga codziennej opieki. Jeżeli zatem prowadzimy w miarę osiadły tryb życia, to przydałby się ktoś, kto wyciągnie nas na „obowiązkowy” spacerek, nawet w deszczowe i chłodne dni. Posiadanie ogródka działkowego, wymusza ruch na świeżym powietrzu i daje zadowolenie, ale tylko w okresie od wiosny do później jesieni.

Piesek winien być niewielki i niezbyt energiczny. Polecane są psy ze schroniska, które już są ukształtowane i potrzebują przyjaciela jak TY – one emocjonalnie „marzą” o pokochaniu „swojego pana”.

Adopcja musi być przemyślana, gdyż nieprzemyślana, powoduje mnóstwo stresu dla obydwu stron (zwierzęta są zdezorientowane i wystraszone), a nam jest przykro, że podjęliśmy pochopną decyzję. Warto zatem porządnie się zastanowić i udać na rozmowę do schroniska, gdzie personel pomoże nam wybrać odpowiedniego zwierzaka.

Dodatkowym atutem, jest możliwość zwrotu, w sytuacji gdy pies nie spełni naszych oczekiwań – nie możemy sobie z nim poradzić. Adopcja czworonoga ze schroniska, pozwala na zniżki przy zakupie wyprawki, pożywienia i wizyty u weterynarza. Należy pamiętać, że adopcja lub kupno psa, to obowiązek dbania, pielęgnacji i kochania zwierzątka, które odpłaci nam się tym samym, czyli wiernością i miłością.

(Visited 24 times, 1 visits today)