Jakie ćwiczenia wykonywać w domu po 60-tce?

ćwiczenia seniora

Po sześćdziesiątym roku życia rośnie konieczność systematycznego dbania o kondycję nie tylko przy pomocy codziennych spacerów, które w czasie pandemii koronawirusa i tak są mocno utrudnione, ale i wykonywanie ćwiczeń w warunkach domowych. Odpowiednie zestawy treningowe opracowywane są dzisiaj zarówno dla osób starszych, po 60-tce, uwzględniają ograniczenia ciała wywołane wiekiem, jak i dla ludzi młodszych.

Podstawowe zestawy ćwiczeń dla osób po 60-tce

Wśród najbardziej podstawowych ćwiczeń dla osób starszych należy wymienić te, których celem jest rozciąganie mięśni oraz pobudzanie układu krążenia.

Ćwiczenia rozciągające

W tej kategorii wymieniamy: skłony z delikatnymi wymachami rąk w górę i w dół, skłony powolne wykonywane w kierunku od sufitu do stóp, krążenie brzuchem (naprzemiennie w obie strony, trzymając ręce podparte w pasie). Warto również ćwiczyć krążenia ramion: razem do przodu, razem do tyłu oraz naprzemiennie raz do przodu, raz do tyłu.

Ze względu na ograniczoną ruchomość stawów osoby po 60-tce powinny dopasowywać ćwiczenia rozciągające do własnych możliwości. Nie należy się forsować, a jedynie powoli, codziennie dokładać do ćwiczeń kolejne powtórzenia i elementy. Tym sposobem organizm będzie mógł ćwiczyć coraz więcej i więcej, a kondycja będzie rosła z każdym dniem..

Sprawdzony sposób na obrzęki nóg

żylaki

.

Ćwiczenia na nogi

Osobną kategorią ćwiczeń po 60-tce są te, które aktywizują nogi. Żeby uniknąć obrzęków nóg i powikłań krążenia warto te ćwiczenia robić przynajmniej co drugi dzień. Zapewnią one nogom optymalne rozruszanie, ożywią do działania i poprawią nastrój.

W tej kategorii wymienić możemy: unoszenie nóg do zgięcia ja w kolanie, raz jedną, raz drugą, powtarzając takie podnoszenie kilka razy na każdą nogę. Wymachy nóg do przodu i do tyłu, krążenia stopą raz w jedną stronę, raz w drugą – co pozwoli zachować optymalną sprawność stóp i poprawi ich ukrwienie. Dodatkowo w pozycji siedzącej lub półleżącej można wykonywać podnoszenie nóg do góry, uginanie i w kolanie i sięganie palcami rąk w kierunku stóp.

Tu również nie powinno się wykonywać zbyt wielu ćwiczeń na raz, a delikatnie wzmagać ich częstotliwość.

Ćwiczenia domowe skutecznie pozwolą walczyć z nudą, obrzękami nóg i utratą witalności.

(Visited 222 times, 1 visits today)