Jakie firmy chętnie zatrudniają emerytów?

Sytuacja emeryta na polskim rynku pracy nie jest zbyt ciekawa. Większość pracodawców stawia na młodych ludzi świeżo po studiach. Ogłoszenia w prasie oferują często pracę „w młodym dynamicznym zespole” , więc nic dziwnego, że emeryci czują się dyskryminowani.

Są jednak firmy, które doceniają doświadczenie i zaradność życiową starszych osób. Znacznie częściej są to małe, prywatne firmy niż duże korporacje. Ich właściciele częściej doceniają emerytów i ich zaangażowanie w wykonywaną pracę.

To prawda, że niektóre zadania wykonują wolniej, ale za to staranniej. Duże, międzynarodowe korporacje zwykle są nastawione na zysk. Uzyskiwane dochody interesują je bardziej niż jakość wykonywanych produktów.

Pracownicy są traktowani bezosobowo, a wyścig szczurów w takich ogromnych firmach to powszechne zjawisko. W mniejszych przedsiębiorstwach sytuacja wygląda z goła odmiennie. Tu najważniejszy jest człowiek.

Pracownik jest traktowany z szacunkiem i poważaniem. Jakość produkowanych towarów, która przekłada się na pozytywny wizerunek firmy w oczach klientów jest zwykle ważniejsza niż zysk. Dlatego kandydatury starszych osób starających się o zatrudnienie w takiej firmie zwykle są rozpatrywane pomyślnie.

Emeryci to bardzo odpowiedzialni pracownicy, traktujący swoją pracę z pełnym zaangażowaniem. Doceniają zaufanie, jakim darzy ich pracodawca i starają się go nie zawieść. Starsze osoby szanują swoją pracę.

Większość z nich nie musi pracować, ale robi to dla przyjemności, traktując jako miłą formę spędzania czasu. Emerytura wystarczałaby im na skromne życie, ale coraz więcej starszych osób nie chce rezygnować z pracy.

Przyznają, że atmosfera panująca w miejscu pracy ma dla nich kluczowe znaczenie. Z tego samego oni sami również preferują zatrudnienie w mniejszych, prywatnych firmach. Nie są w nich poddawani zbyt wielkiej presji, ich praca jest doceniania, a osiągnięcia odpowiednio nagradzane. Takie miejsce pracy to marzenie każdego polskiego emeryta, który pozostaje aktywny zawodowo.

Niestety firmy przyjazne emerytom wciąż stanowią mniejszość na polskim rynku pracy. Wciąż przeważają przedsiębiorstwa, w których starsze osoby są dyskryminowane i nie mają szans na zatrudnienie na uczciwych warunkach.

(Visited 3 times, 1 visits today)