Jakie są rodzaje protez stomatologicznych?

Utrata zębów dotyka większości ludzi, a jej główną przyczyną jest proces starzenia się. Jednakże nie tylko podeszły wiek przyczynia się do coraz większych ubytków zębowych, są nim także rozmaite choroby, zaniedbania i urazy.

Jak dbać o zęby?

Nawyk dbania o zęby już od wieku dziecięcego może znacząco wydłużyć zdrowy stan uzębienia do późnej starości jeśli jednak tej dbałości zabraknie, bądź jest jej nie wystarczająco dużo problem braku zębów stanie się faktem wcześniej czy później. Wtedy jedynym ratunkiem zarówno estetycznym jak i zdrowotnym okażą się protezy stomatologiczne.

Jest kilka rodzajów protez, które stosuje się w zależności od ilości ubytków zębowych, a także od zasobności portfela pacjenta.

Najpowszechniejsze są tzw. uzupełnienia ruchome, czyli protezy które można zdejmować samemu. Wyróżnia się wśród nich protezy częściowe lub całkowite. W tym drugim przypadku zastępują całość uzębienia natomiast protezy częściowe uzupełniają fragmentaryczne braki w uzębieniu.

Protezy – co i jak?

Protezy stałe są dla pacjenta dużo wygodniejsze, gdyż doskonale maskują brak własnych zębów. I tu też na rodzaj protezy ma wpływ jak dużo ubytków trzeba uzupełnić. W przypadku pojedynczych ubytków stosuje się korony zębowe, gdy brak jest kilku sąsiadujących ze sobą zębów wówczas w ich miejsce wstawia się mosty zębowe. Są też metody na poprawienie wyglądu pojedynczych zniszczonych zębów, których jednakże nie trzeba usuwać – najlepszym rozwiązaniem są wtedy tzw. licówki, czyli cieniutkie płatki przyklejane na zęba maskujące jego niedoskonałości. Kolejną i najdroższą, ale też najestetyczniejszą metodą są implanty, których część wkręcana jest bezpośrednio w kość zębodołu, a dolną część stanowi korona zęba doskonale imitując oryginalne zęby.

W Warszawie jednym z gabinetów stomatologicznych oferujących szeroki zakres usług protetycznych jest gabinet Dent-Sm http://www.dentsm.pl

Na cenę protez znaczący wpływ ma materiał, z którego zostały wykonane. Dobrze też pamiętać, iż co 5 lat Narodowy Fundusz Zdrowia może zrefundować wykonanie protezy zębowej. Warunkiem jest brak przynajmniej pięciu zębów w jednym łuku zębowym.

(Visited 186 times, 1 visits today)