Kim jest kardiolog? Osoby, które nigdy wcześniej nie miały ani osobiście, ani w rodzinie do czynienia z chorobami serca, zwykle nie wiedzą też, czym zajmuje się na co dzień lekarz kardiolog. Tym bardziej, w momencie gdy taka choroba się w domu pojawia, warto przyjrzeć się zadaniom, jakie przyjdzie nam złożyć w ręce tego eksperta. To właśnie lekarz o specjalizacji kardiologicznej jest ekspertem od wiodącego organu naszego układu krwionośnego, czyli serca.

Kardiolog – ekspert od spraw sercowych

Nie bez powodu mówi się, że lekarz ten jest sercowym specjalistą. Bez kardiologa większość dzisiejszych chorób byłaby bardzo trudna lub wręcz niemożliwa do leczenia.

Mało kto wie, że każda choroba, nawet ta niezwiązana z sercem (np. te kręgosłupowe, odpornościowe, psychologiczne ale i związane z kontuzjami), mogą  na nie mocno oddziaływać, a więc i tym samym prowadzić do różnych schorzeń, problemów czy zaburzeń. Kardiolog dzięki swojemu specjalistycznemu wykształceniu i latom pracy w zawodzie (doswiadczenie ma tu duże znaczenie!, jest w stanie szybko ocenić skalę choroby, stan organizmu i zaproponować adekwatne do problemu leczenie.

Polska kardiologia to dwie główne specjalizacja: ogólna (ludzi dorosłych) i dziecięca.

Zgodnie z formalną definicją, sama kardiologia jest precyzyjną nauką i zarazem niezwykle szeroką dziedziną współczesnej medycyny zajmującą się chorobami i wadami całego układu sercowo-naczyniowego. Można więc tym samym, kardiolog to lekarz który dba zarówno o serce (mięsień tłoczący w naszym ciele krew), jak i aortę, tętnice, żyły i wszystkie pomniejsze naczynia krwionośne znajdujące się w tym układzie.

(Visited 175 times, 1 visits today)