Kriokomora, czyli leczenie zimnem

Leczenie zimnem jest coraz bardziej popularne w Polsce a co istotne jest refundowane przez NFZ. Kriokomora to inaczej komora kriogeniczna, czyli pomieszczenie w którym wykonuje się zabieg krioterapii, zabieg schładzania ciała.

Leczenie zimnem wymaga przejścia badań kwalifikujących, przede wszystkim określenia przeciwwskazań do wykonania badania.

Do tych przeciwwskazań należy: ostre schorzenie dróg oddechowych, zaawansowana miażdżyca, niedawno przebyty zawał, niedokrwistość, choroby nowotworowe, ciężkie postacie dusznicy, niedoczynność tarczycy, wyniszczenie organizmu, choroby psychiczne oraz uszkodzenia skóry.

Ponadto przed samym wejściem do komory należy zmierzyć ciśnienie oraz sprawdzić tętno.

Zabiegi w kriokomorze służą do leczenia chorób reumatycznych, zwyrodnieniowych, stawów, kręgosłupa, kończyn, ale także stwardnienia rozsianego oraz chorób neurologicznych.

Zabiegi w kriokomorze są nieinwazyjne i mają wysoką skuteczność. Leczenie wpływa na poprawę przemiany materii, wzrost ogólnej odporności, ale i polepszenie zdrowia w zakresie depresji, bezsenności czy migreny. Ponadto z uwagi na korzystny wpływ na skórę w zabiegach odnowy biologicznej stosuje się leczenie zimnem jako zabieg opóźniających proces starzenia.

Zimno hartuje organizm, poprawia krążenie, dodaje zdrowia i energii.

Standardowy zabieg trwa około 3 minut, ale zazwyczaj na początku zaczyna się od krótszej sesji.

Pacjenci korzystający z kriokomory przebrani się w stroje kąpielowe, mają czapki, rękawiczki, grube skarpety, drewniane chodaki a na twarzy specjalne maseczki ułatwiające oddychanie.

Pobyt w komorze kriogenicznej to właściwie pierwsza część zabiegu, ponieważ zaraz po wyjściu z komory należy około 30 minut intensywnie ćwiczyć. Po takim zabiegu ciało jest dobrze ukrwione, mięśnie rozluźnione dlatego ćwiczenia wykonuje się z przyjemnością.

Wykonanie pełnej serii zabiegów w kriokomorze powoduje, że następuje przywrócenie sił witalnych, organizm jest oczyszczony, zregenerowany, dlatego następuje odczuwalna poprawa wszystkich jego funkcji.

Niska temperatura plus wysiłek fizyczny powodują wydzielanie tzw. hormonów szczęścia czyli endorfin, dlatego zabieg ten jest traktowany jako terapia młodości.